Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przez zły stan drogi Lębork-Łeba karetka jechała za długo

Monika Zacharzewska
Szpital w Lęborku przyznaje, że z powodu stanu drogi i dużej liczby aut karetka mogła jechać za długo do wezwania.
Szpital w Lęborku przyznaje, że z powodu stanu drogi i dużej liczby aut karetka mogła jechać za długo do wezwania. Archiwum
Szpital w Lęborku przyznaje, że z powodu stanu drogi i dużej liczby aut karetka mogła jechać za długo do wezwania.

To reakcja na interwencję turysty, który wezwał pogotowie do nieprzytomnej dziewczyny i mówi, że czekał na nie ponad pół godziny. W środę pisaliśmy o dramatycznej historii, która wydarzyła się w niedzielę w Łebie. Turysta wezwał pogotowie do tracącej świadomość 18-latki. Prawdopodobnie miała ciężki udar. Choć w Łebie stacjonuje latem jedna karetka, ta była akurat zajęta. Ambulans z Lęborka przyjechał, jego zdaniem, 35 minut po wezwaniu. - Czekaliśmy, tymczasem dziewczyna gasła w oczach - dodaje. - Dyspozytorka przez telefon tłumaczyła nam, jak przeprowadzić resuscytację. Karetkami w powiecie lęborskim dysponuje szpital w Lęborku. Od jego lekarza naczelnego otrzymaliśmy odpowiedź w sprawie niedzielnej interwencji.

Zobacz także: Dla 100 tysięcy ludzi jedna karetka. O włos od tragedii

- System Państwowego Ratownictwa Medycznego na obszarze województwa działa na podstawie wojewódzkiego planu działania systemu PRM. Na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym wojewoda sporządza wojewódzki plan działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne - uściśla na początku lek. Damian Sendrowski. - SPS ZOZ w Lęborku jest dysponentem zespołów ratownictwa medycznego w ilości zgodnej z wyżej wymienionym planem.

Damian Sendrowski tłumaczy, że trzeciego sierpnia było 37 wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego, w tym 18 karetki P2 stacjonującej w okresie sezonu letniego w Łebie.

- W okresie opisywanego wydarzenia karetka stacjonująca w Łebie udzielała pomocy i transportowała innego pacjenta - wyjaśnia. - Czas dojazdu na drodze Łeba-Lębork i Lębork-Łeba zespołu ratownictwa medycznego z użyciem pojazdu uprzywilejowanego wynosił w tym dniu około 20-25 minut, co wynika z istniejącej niedostatecznej infrastruktury drogowej oraz olbrzymiej ilości samochodów w okresie sezonu letniego.

Zdaniem dr. Sendrowskiego należy wyróżnić postępowanie dyspozytorki Zespołu Ratownictwa Medycznego, która udzieliła profesjonalnego wsparcia telefonicznego.

Dodaje on, że SPS ZOZ w Lęborku w przypadku zmiany planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne i przeznaczenia dodatkowych środków finansowych posiada zaplecze kadrowe i sprzętowe umożliwiające zwiększenie ilości zespołów ratownictwa medycznego w rejonie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza