Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się nowy rok szkolny. To będzie rok zmian (zdjęcia, wideo)

FP
Rozpoczęcie roku szkolnego w SP2.
Rozpoczęcie roku szkolnego w SP2. Marcin Kamiński
Nowy rok szkolny przyniesie ze sobą szereg nowości. Najważniejsze zmiany obejmą podstawówki: sześciolatki zasiadły w ławkach, inna będzie formuła sprawdzianu szóstoklasistów.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego pierwszych klRozpoczęcie roku szkolnego pierwszych klas w Szkole Podstawowej nr 2 w Słupsku.

Rozpoczęcie roku szkolnego pierwszoklasistów SP 2

W poniedziałek w słupskich szkołach nowy rok szkolny rozpoczęło 13 887 uczniów. Będzie się w nich uczyć aż o 281 dzieci więcej niż przed wakacjami. Za tą zmianę nie odpowiada jednak nowy trend w demografii, a przepisy. W tym roku do szkół podstawowych obowiązkowo idą wszystkie sześciolatki urodzone w pierwszej połowie 2008 roku. Z danych Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta, wynika, że w klasach pierwszych podstawówek będzie się uczyć 418 sześciolatków. Wszystkich pierwszoklasistów będzie aż 1069. To znacznie więcej niż w roku szkolnym 2013/14, wówczas w pierwszych klasach uczyło się jedynie 725 dzieci.

Do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Słupsku zgłosiło się 125 rodziców, którzy uważali, że ich dzieci nie są jeszcze gotowe na pójście do szkoły. W tej grupie przeważają sześciolatki, ale znajdują się także siedmiolatki. - Gotowości szkolnej nie stwierdziliśmy u 94 dzieci, a w sześciu przypadkach diagnoza jeszcze nie została postawiona - mówi Tamara Czerwińska-Szulc, wicedyrektor poradni. Przed poprzednim rokiem szkolnym poradnia pod kątem gotowości do nauki szkolnej przebadała tylko 31 dzieci. - Wzrost liczby przebadanych dzieci na pewno łączy się ze wrzawą medialną towarzyszącej obniżeniu wieku obowiązku szkolnego. Przebadaliśmy szczególnie dużo sześciolatków urodzonych w maju i czerwcu 2008 roku, a więc takich, które nie musiałby iść do szkoły gdyby urodziły się kilka tygodni później. Ale co ciekawe, w tamtym roku gotowości szkolnej nie stwierdziliśmy w 87 proc., a w tym w 79 proc. przypadków - zauważa Tamara Czerwińska-Szulc.

W trzech klasach pierwszych w Szkole Podstawowej nr 2 w Słupsku w poniedziałek rozpoczęło naukę 35 sześciolatków. - O sześciolatki jestem spokojna. Już w poprzednim roku mieliśmy w szkole kilkoro sześciolatków, one doskonale sobie radziły. Nie było żadnych problemów edukacyjnych polegających na przykład na problemie z nauką liter czy liczenia. Zdarzały się jedynie sporadyczne problemy emocjonalne, polegające na przykład na tym, że młodsze dzieci potrzebowały nieco więcej czasu na zabawę na dywaniku - mówi Ewa Maleszka, wicedyrektor dwójki. - Z doświadczeń z poprzedniego roku wiem, że dobrym pomysłem jest łączenie sześciu i siedmiolatków w jednych klasach. Nieco młodsze dzieci starały się dorównać tym starszym. Uczniowie w tym wieku są bardzo bystrzy, więc sprawniej im to wychodziło - dodaje Ewa Maleszka.

Sześciolatki to tylko jedna ze zmian, jaką przyniesie ze sobą nowy rok szkolny. Nowa będzie formuła sprawdzianu szóstoklasistów. Zostanie on podzielony na część humanistyczną oraz matematyczno-przyrodniczą. Uczniowie pierwszy raz odpowiedzą również na pytania z języka obcego. Z kolei maturzyści na egzaminie z języka polskiego nie będą już przestawiać prezentacji. Zamiast tego zostaną poproszeni o sformułowanie kilkunastominutowej wypowiedzi na wylosowany w czasie egzaminu temat. Może to być na przykład pytanie o obraz intelektualisty w wierszu "Filozof" Ignacego Krasickiego. Tekst wiersza abiturient oczywiście otrzyma od egzaminatorów. Zmienią się także świadectwa maturalne. Oprócz własnych wyników, absolwent szkoły średniej znajdzie na nim również informację o tym jak wypadł na tle innych zdających w danym roczniku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza