Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To był najlepszy od dwudziestu lat sezon w Łebie

Sylwia Lis
Plaże w Łebie pękał w szwach.
Plaże w Łebie pękał w szwach. Sylwia Lis
Łeba podsumowuje wakacje. W mieście najczęściej wypoczywały osoby powyżej 60 lat. Mnóstwo było Niemców i Francuzów.

- Kończące się lato niewątpliwie należy zaliczyć do najbardziej udanych turystycznie od wielu lat - wyjaśnia Agnieszka Pałac z Centrum Informacji Turystycznej w Łebie. - Niektórzy łebianie informowali nas, że od 20 lat nie pamiętają takiej obfitości. Pogoda dopisała, turyści również. Możemy być zatem zadowoleni, że to właśnie Łeba stała się atrakcyjnym miejscem do wypoczynku.

Zobacz także: Sezon w Łebie zapowiada się bardzo obiecująco

Jak co roku informatorzy Centrum Informacji Turystycznej prowadzili szczegółowe statystyki analizujące ruch turystyczny w okresie wakacyjnym. W ciągu tych dwóch miesięcy przez CIT przewinęło się niemal 9 tysięcy zarejestrowanych turystów.

Spora część osób odwiedzających CIT nie została zarejestrowana z uwagi na dużą liczbę odwiedzających w jednym czasie.

Punkt Informacji Turystycznej LOT Łeba - Błękitna Kraina (ul. 11 Listopada 5a) prowadził jedynie rejestr liczby osób, które odwiedziły punkt i tym sposobem zarejestrowano 14795 osób.
- Wskazanie na właściwą liczbę turystów, którzy odwiedzili Łebę w sezonie turystycznym, jest bardzo trudne do określenia - wyjaśnia pani Agnieszka. - Nie ma bowiem takiego wskaźnika, który zweryfikowałby rzeczywistą liczbę turystów obecnych w Łebie. Kwestię tę utrudnia w dużej mierze fakt wyboru przez turystów noclegu poza terenem gminy, czyli w okolicznych miejscowościach: Nowęcinie, Żarnowskiej, Steknicy, Łebieniu, Łebieńcu, Charbrowie i Wic­ku, Sarbsku oraz dalszych: w Sasinie, Lubiatowie, Izbicy, Smołdzinie i okolicach, Rowach oraz nierzadko w samej Ustce. Ponadto charakterystyczne są przyjazdy jednodniowe, głównie przy okazji weekendów i świąt, z dalszych części powiatu lęborskiego, z wyróżnieniem Lęborka, Małego Trójmiasta (Wejherowo, Reda, Rumia), Trójmiasta, Słupska oraz terenu Kaszub. Istnienie tzw. szarej strefy również zakłóca analizę faktycznego stanu ruchu turystycznego w Łebie. Powoduje to, że opieramy się przede wszystkim na danych Słowińskiego Parku Narodowego dot. liczby zakupionych biletów wstępu do parku w Rąbce. W roku 2013 park odwiedziło 249 064 turystów, co kolejny rok z rzędu potwierdziło wzrost.

W sumie od 2010 roku liczba sprzedanych biletów wzrosła o 14 520. Na dane tegoroczne należy jednak poczekać do końca października - kasa parku w Rąbce czynna jest do końca września.
Turysta w Centrum Informacji Turystycznej w Łebie pytany był o następujące kwestie: kraj i miejscowość pochodzenia, sposób dotarcia do Centrum (środek transportu, pieszo) oraz czas pobytu.

Każdy turysta był również opisywany pod kątem informacji, po które zgłosił się do CIT, liczby osób mu towarzyszących, płci dorosłych turystów i wieku wszystkich. Wywiad ten prowadzony był głównie w formie bezpośredniej rozmowy z turystami oraz poprzez obserwację własną.
- Turyści odwiedzający nasz punkt informacji najczęściej pytali o mapę Łeby i okolic, miejsca, w które warto się udać i zapoznać z historią Łeby i informacje na temat Słowińskiego Parku Narodowego - mówi pani Agnieszka. - Chętnie odwiedzały nas rodziny z dziećmi, by zaczerpnąć wiedzy na temat okolicznych atrakcji, organizowanych imprez oraz miejsc przyjaznych dzieciom. Dużym zainteresowaniem cieszyły się mapki rowerowe oraz miejsca, w których można aktywnie spędzić czas. W szczycie sezonu było dużo zapytań o bazę noclegową w Łebie - twierdzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza