Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Edmund Głombiewski kandydatem PiS na burmistrza Lęborka. Stawia na łupki

Sylwia Lis
Edmund Głombiewski, kandydat PiS na burmistrza Lęborka.
Edmund Głombiewski, kandydat PiS na burmistrza Lęborka. Sylwia Lis
Edmund Głombiewski jest oficjalnym kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na burmistrza Lęborka.

Podczas specjalnego spotkania Głombiewski zaprezentował ogólne założenia swojego programu.

- Sytuacja budżetu Lęborka jest bardzo trudna, za 2013 rok deficyt miasta Lęborka wynosił 9 mln 400 tys. zł, a na ten rok planowany jest w kwocie 7 mln 700 tys. złotych - twierdzi Głombiewski.

- Łącznie zadłużenie Lęborka na koniec 2014 roku planowane jest na kwotę około 55 mln zł, czyli 41,2 proc. dochodów miasta na rok bieżący. W swoim życiu zawsze starałem się być człowiekiem odpowiedzialnym. Pełniąc funkcję wicewojewody pomorskiego w latach 1999 -2001, czyli w okresie, w którym wprowadzany był drugi etap reformy samorządowej, polegającej na utworzeniu drugiego szczebla samorządu terytorialnego, przyszło mi nadzorować bardzo ważne sprawy, tzn. sprawy związane z uwłaszczeniem samorządów, reformę oświaty i zdrowia. Myślę więc, że moje doświadczenie z tego okresu będzie bardzo pomocne. Uważam, że problemem dalszego rozwoju demokracji na szczeblu samorządowym w Polsce jest brak wymiany władzy. Jeśli władza się nie zmienia, to rodzą się różne patologie. W mojej ocenie funkcje burmistrza czy wójta powinno się pełnić maksymalnie przez dwie kadencje. Jeśli przychodzi ktoś nowy, jest szansa na zdynamizowanie wielu spraw - mówił.

Wśród głównych problemów, jakie chciałby rozwiązać, na pierwszy plan wysuwa się bezrobocie. W powiecie lęborskim według stanu na styczeń bieżącego roku stopa bezrobocia wynosiła prawie 22 proc. przy średniej w województwie około 13 proc.

- To dość duża różnica - uważa Głombiewski. - Powinniśmy dać szansę młodym ludziom, żeby nie uciekali z Lęborka. W dalszej perspektywie chciałbym doprowadzić do wykorzystywania źródeł geotermalnych z odwiertów prowadzonych w naszym powiecie w celu wydobywania gazu łupkowego. Dostrzegam taką szansę, ponieważ na Pomorzu złoża są na dużej głębokości. Wykorzystanie odwiertów, które sięgają źródeł geotermalnych, mogłoby być produkcją uboczną wydobywania złóż gazu łupkowego. To w zasadzie jeden koszt.

O kandydacie

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji oraz menadżerskich studiów podyplomowych na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.

W latach 1999-2002 wicewojewoda pomorski. Na co dzień wykonuje zawód radcy prawnego, zajmując się obsługą prawną podmiotów gospodarczych. Radny Rady Powiatu Lęborskiego od dwóch kadencji.

W radzie uczestniczy w inicjatywach zwią­zanych z pomocą społeczną, m.in. mających na celu aktywizację organizacji pozarządowych działających non profit. Współzałożyciel Stowarzyszenia Hospicjum św. Franciszka z Asyżu w Lęborku, w latach 2006-2012 pełnił funkcję prezesa stowarzyszenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza