Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja na ulicach. Miasto czeka na unijne pieniądze

Alek Radomski [email protected]
Ulice Słupska w godzinach szczytu.
Ulice Słupska w godzinach szczytu. Archiwum
Miasto wciąż czeka na unijne pieniądze na projekt transportowy. Umowa na 23-milionowe dofinansowanie miała być podpisana w sierpniu.

Najprawdopodobniej jesz­cze w tym miesiącu urząd marszałkowski podpisze umowę z miastem na dofinansowanie transportowej rewolucji.

To pokaźny zakres działań, które kosztem 38,5 miliona złotych chcą zrealizować Zarząd Infrastruktury Miejskiej i Miejski Zakład Komunikacji. Słupsk czeka na pieniądze, choć już wcześniej mówiono, że oficjalna umowa ma być zawarta w sierpniu. Jednak to pod koniec poprzedniego miesiąca Zarząd Województwa Pomorskiego dopiero podjął stosowną uchwałę w tej sprawie.

Zobacz także: Wraca szansa na komunikację w Słupsku

- Obecnie trwa kompletowanie dokumentów niezbędnych do podpisania umowy - informuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik urzędu marszałkowskiego.

- Jej zawarcie we wrześniu tego roku wynika z faktu uzyskania oszczędności poprzetargowych z innych projektów transportowych. Zostaną one wykorzystane do zawarcia umowy ze Słupskiem.

Chodzi o 23,6 miliona złotych, bo tyle wynosi unijne wsparcie, które przyznaje marszałek województwa. Dzięki unijnym środkom i pieniądzom samorządu przebudowana ma być ścieżka rowerowa na ul. Szczecińskiej, o co rowerzyści dopraszali się od lat. Nowa ścieżka wykonana z czerwonego asfaltu pobiegnie też odcinkiem alei 3 Maja w kierunku ul. Wolności. Bezpieczna, bo odgrodzona barierką, trasa rowerowa ma powstać również na moście nad torami kolejowymi.

Zobacz także: Transportowa rewolucja w Słupsku. Są pieniądze od marszałka!

W planach ujęto także modernizację tej biegnącej wzdłuż ul. Kołłątaja. Wykonana z polbruku kruszeje i stwarza realne zagrożenie. Jeździ się slalomem między dziurami, na których można skrzywić koło. Będzie też monitorowany parking dla rowerów. Powstanie pod dworcem kolejowym, a na jego wyposażeniu znajdzie się m.in. warsztat z narzędziami potrzebnymi do szybkiej naprawy rowerów.

Rewolucja obejmie też kierowców. ZIM chce przebudować skrzyżowania ul. Szczecińskiej z Sobieskiego
i Grottgera. Skorzystają także pasażerowie MZK. Na przystankach autobusowych pojawią się tablice elektroniczne informujące o czasie oczekiwania na autobus. Planuje się zakup 18 nowych autobusów, a baza MZK zyska nową myjnię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza