Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z całego świata przyjechali do Słupska. Będą rozmawiać o życiu i twórczości Witkacego (wideo)

Daniel Klusek
Odsłonięcie murala (reprodukcji pracy Witkacego), który zawisł na ścianie jednego z budynków w Słupsku. Akcję wspierała happeningiem grupa Witkacy Cacy Cacy, promująca działalność twórcy.
Odsłonięcie murala (reprodukcji pracy Witkacego), który zawisł na ścianie jednego z budynków w Słupsku. Akcję wspierała happeningiem grupa Witkacy Cacy Cacy, promująca działalność twórcy. Krzysztof Piotrkowski
Rekordowa liczba ponad 50 badaczy twórczości i życia Stanisława Ignacego Witkiewicza z całego świata przyjechała do Słupska na poświęconą mu konferencję naukową. Witkacego zobaczyć też można w teatrze i na ścianach.

Naukowcy z Polski, kilku krajów europejskich i Stanów Zjednoczonych od środy do soboty podsumowują w słupskim Muzeum Pomorza Środkowego swoje badania nad twórczością, filozofią i życiem Stanisława Ignacego Witkiewicza. To już piąta mię­dzynarodowa konferencja poświęcona temu twórcy. Tegoroczna nosi tytuł "Witkacy 2014: co jeszcze jest do odkrycia?". Badacze udowadniali, że jest komu i co odkrywać.

- To już piąta międzynarodowa konferencja w naszym muzeum. W tym roku mamy rekordową liczbę ponad 50 wystąpień. Chętnych jest tak wielu, że musieliśmy wydłużyć czas konferencji z trzech do czterech dni, a i tak nie wszystkich mogliśmy zaprosić - mówi Beata Zgodzińska, współorganizatorka wydarzenia i kustosz największej kolekcji dzieł Witkacego, która znajduje się w słupskim muzeum. - Witkiewicz omawiany jest nie tylko jako literat i filozof, ale na przykład jako moralista. Cieszy nas, że wśród referentów jest dużo młodych osób. To już trzecie pokolenie witkacologów. Gdy pierwsi badacze zaczynali prace nad dorobkiem tego artysty, ich często jeszcze nie było na świecie. O Witkacym w słupskim muzeum można będzie posłuchać jeszcze w sobotę w godz. od 9 do 13. Wstęp jest wolny. Jak podkreślają organizatorzy, zainteresowanie wykładami ze strony słupszczan jest spore. Każdego dnia odczytom naukowców przysłuchuje się kilkadziesiąt osób.

Konferencja nie jest jedynym witkacowskim wydarzeniem w tych dniach w Słupsku. W piątek w Nowym Teatrze zakończył się dwudniowy IV Festiwal Twórczości S.I. Witkacego "Witkacomania", w ramach którego m.in. słupscy aktorzy zaprezentowali premierowo "W małym dworku". Natomiast w teatrze Rondo dzisiaj o godz. 17 spektaklem "Gry z Witkacego" kończy się 17. Konkurs Interpretacji Dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza "Witkacy pod strze­chy".

Witkacy

Stanisław Ignacy Witkiewicz - Witkacy - (1885-1939) to jeden z najbardziej wszechstronnych polskich twórców XX wieku - dramaturg, filozof, malarz, fotograf, krytyk, pisarz. Był synem Stanisława Witkiewicza, malarza i architekta, twórcy stylu zakopiańskiego. Jest autorem kilku powieści i kilkudziesięciu dramatów. Znany jest również jako twórca Czystej Formy. Od 1926 roku prowadził "Firmę portretową S.I. Witkiewicz". Popełnił samobójstwo 18 września 1939 roku, po tym gdy dowiedział się, że do Polski wkroczyła Armia Radziecka.

Kolekcja

W słupskim Muzeum Pomorza Środkowego znajduje się najwięk­sza na świecie kolekcja prac Stanisława Ignacego Witkiewicza. Obecnie liczy ona ponad 260 dzieł, głównie portretów i obrazów olejnych, a także archiwaliów, m.in. listów, fotografii, rękopisów książek i esejów filozoficznych. Prace Witkacego prezentowane są na wystawie stałej. Wówczas można zobaczyć połowę słupskiej kolekcji. Do 5 paź­dziernika czynna jest również czasowa wystawa dzieł S.I. Witkacego. Dzięki temu zobaczyć moża całość słupskich zbiorów po Witkacym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza