Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy dyskutują na temat kształcenia w zakresie muzyki

(nik)
Prof. Friedhelm Brusniak z uniwersytetu w Luksemburgu przy wystawie poświęconej Eberhardowi Preussnerowi w I LO.
Prof. Friedhelm Brusniak z uniwersytetu w Luksemburgu przy wystawie poświęconej Eberhardowi Preussnerowi w I LO. Łukasz Capar
Naukowcy z kilku europejskich krajów rozpoczęli wczoraj dyskusję na temat kształcenia w zakresie muzyki. Konferencję organizowaną przez AP zainaugurowało otwarcie wystawy poświęconej bohaterom spotkania.

Jednym z tych, o których dyskutować będą naukowcy, jest Eberhard Preussner, wybitny muzykolog, pedagog muzyczny i prezydent Akademii Mozartem w Salzburgu. Niedawno naukowcy natknęli się na sensacyjne odkrycie, że urodził się on w Słupsku. M.in. jemu poświęcona została wystawa otwarta wczoraj w I LO w Słupsku.

Dlaczego właśnie tam? Bo źródła podają, że Oskar Preussner, ojciec Eberharda, przez wiele lat był nauczycielem w Gimnazjum Męskim w Słupsku, w budynku, gdzie aktualnie mieści się LO nr 1 przy ulicy Szarych Szeregów. Zapewne więc właśnie w Słupsku, wówczas niemieckim Stolpie, urodzony tu w roku 1989 przyszły światowej sławy pedagog i muzykolog, zaczął uczyć się muzyki.

Zobacz także: Akademia Pomorska podpisała umowę z uniwersytetem w Ostrawie (wideo)

- Jesteśmy pierwszym ośrodkiem w Polsce, który będzie mówił o pracy i zasługach Preussnera dla pedagogiki muzycznej. Od nas wyjdzie informacja o dokonaniach tego wielkiego człowieka. Historia zatoczy więc koło. Pochodzący ze Słupska Eberhard Preussner wróci tu po 115 latach od swoich urodzin, dokładnie w 50. rocznicę śmierci, jako bohater konferencji - podkreślał, przygotowując konferencję dr Jarosław Chaciński, z Instytutu Muzyki Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Druga część ekspozycji poświęcona jest działalności Leo Kestenberga, uznanego za jednego z czołowych twórców edukacji muzycznej. Konferencja "Pedagogika muzyczna w kontynuacji i przełomie", która potrwa jeszcze dziś, udział weźmie kilkudziesięciu najwybitniejszych specjalistów z dziedziny pedagogiki muzycznej krajów Europy Środkowej, jak Polski, Czech, Słowacji, Węgier, a także Niemiec i Luksemburga.

Towarzyszyć jej będą koncerty, warsztaty muzyczno dydaktyczne. Dzisiejsze wykłady naukowców rozpoczną się o godz. 9 w auli Akademii Pomorskiej przy ul. Westerplatte 64 w Słupsku. Organizacja wydarzenia możliwa jest dzięki pozyskanemu przez uczelnię dofinansowaniu z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza