Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę policzą wiernych w kościele

Zbigniew Marecki
Z roku na rok wiernych w parafiach ubywa. Coraz więcej jest takich, którzy przychodzą do kościoła tylko przy okazji świąt.
Z roku na rok wiernych w parafiach ubywa. Coraz więcej jest takich, którzy przychodzą do kościoła tylko przy okazji świąt. Łukasz Capar
Niedziela (19 października) będzie dniem liczenia wiernych w kościołach katolickich w całej Polsce - zapowiada Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Także w parafiach w Słupsku i regionie.

Dla potrzeb statystycznych Kościoła rzymskokatolickiego liczenie wiernych odbędzie się we wszystkich diecezjach. Będzie obejmowało wiernych obecnych na mszy świętej i przystępujących do komunii świętej. Wypełnione formularze księża proboszczowie dostarczą do Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej, a następnie zostaną wysłane do Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

Precyzja pomiarów będzie spoczywać na barkach "starszych ministrantów lub innych osób godnych zaufania", którzy muszą policzyć wszystkich dominicantes (czyli przybyłych na mszę, oddzielnie kobiety i mężczyzn od lat 7 wzwyż) oraz communicantes (czyli przyjmujących komunię).

Ciekawym punktem ankiety, wypełnianej przez proboszczów, jest rubryka, w której ma być wpisana szacunkowa liczba wiernych, zameldowanych na terenie parafii, ale faktycznie przebywających za granicą Polski (emigranci). Ponadto w tym roku parafie proszone są dodatkowo o wypełnienie ankiety dotyczącej nierównego traktowania katolików. W praktyce proboszczowie będą musieli odpowiedzieć na trzy pytania: Czy w ciągu ostatnich trzech lat doznał ksiądz jakiejkolwiek formy dyskryminacji ze względu na bycie księdzem (obraźliwe komentarze, pobicia itp.)? Czy w ciągu ostatnich trzech lat do parafii zostały zgłoszone przypadki dyskryminacji (nierównego traktowania) wiernych w parafii ze względu na wyznawaną wiarę lub przynależność do Kościoła katolickiego (np. zgłosiły się osoby należące do parafii, które twierdziły, że doświadczyły dyskryminacji ze względu na swoje wyznanie: obraźliwe komentarze, pobicia itp.)?
Czy w ciągu ostatnich trzech lat na terenie parafii miała miejsce jakakolwiek profanacja miejsc świętych (np. przydrożnego krzyża, kaplicy)?

Liczenie wiernych odbędzie się w 10,5 tys. polskich parafii. Z danych zbieranych przez ISKK wynika, że od początku lat 90. ubiegłego wieku z roku na rok można zaobserwować niewielki, ale systematyczny spadek wskaźnika dominicantes. Oznacza to, że coraz mniej Polaków uczęszcza regularnie na niedzielną mszę św. W roku 2013 wskaźnik dominicantes wyniósł 39,1 proc. W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej - 25 proc., a comunnicantes - 10,4 proc.

W ubiegłym roku w skali kraju po raz pierwszy od 1980 roku spadł on poniżej 40 proc. W ciągu ostatnich 10 lat grupa osób praktykujących regularnie zmniejszyła się o niemal 2 miliony osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza