Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest plan rewitalizacji wieży ciśnień na Górze Parkowej w Lęborku

Sylwia Lis
Jest plan rewitalizacji wieży ciśnień na Górze Parkowej w Lęborku
Jest plan rewitalizacji wieży ciśnień na Górze Parkowej w Lęborku
To może być perełka architektoniczna Pomorza. Jest plan rozbudowy i remontu wieży ciśnień na Górze Parkowej w Lęborku. Przygotowano go z wielkim rozmachem.

Wieżę ciśnień w Lęborku wzniesiono w 1912 roku i nazwano ją wieżą Bismarcka.

Znajduje się na górze Parkowej na wysokości 55 metrów nad poziomem morza. U stóp wieży w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej do lat 60. ubiegłego wieku znajdowała się kawiarnia Parkowa, wcześniej restauracja Bismarcka. Obiekt spełniał rolę wieży ciśnień oraz platformy obserwacyjnej. Od 1998 roku popada w ruinę.
Teraz wieża ciśnień ma stać się nie lada atrakcją turystyczną całego Pomorza. Przygotowano plan rewitalizacji, który został włączony w większy projekt, bo ożywienia całego parku Chrobrego, na terenie którego znajduje się wieża. Koncepcję przygotowano z wielkim rozmachem. Wieża ma zostać udostępniona zwiedzającym, będzie przeszklona, będą nowe schody, windy, będzie przyjazna dla niepełnosprawnych. Ma spełniać też rolę punktu obserwacyjnego na rzekę Łebę. W miejscu tym mają pojawić się galerie i oczywiście restauracja.

Aby inwestycja mogła dojść do skutku, potrzebne są jeszcze inne przedsięwzięcia.

- W chwili obecnej urządzenia techniczne służące do podnoszenia ciśnienia wody w wysokiej części miasta ulokowane w parkowej wieży nie są wykorzystywane przez MPWiK - mówi Piotr Boniaszczuk, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodno-Kanalizacyjnego w Lęborku. - Wykorzystywany jest za to zbiornik retencyjny o pojemności prawie 1000 metrów sześciennych, na którym posadowiona jest konstrukcja wieży. Retencja ta potrzebna jest, by zgromadzić wodę napływającą z ujęcia Okalice w porze nocnej. Ze względu na ten fakt wieża otoczona jest strefą ochrony bezpośredniej.

Jak mówi dyrektor, od ponad roku MPWiK wspólnie z gminą Lębork prowadzą prace nad wybudowaniem nowego zbiornika retencyjnego, tak by cała parkowa wieża wraz z komorami zbiornika mogła zostać udostępniona turystom i mieszkańcom Lęborka. Przed przystąpieniem do projektowania i budowy nowego zbiornika retencyjnego konieczne jest uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dotyczącego całego terenu parku. Nowy zbiornik ze względów hydraulicznych musi zostać zlokalizowany na podobnej wysokości, cozbiornik znajdujący się pod wieżą. W celu przyśpieszenia działań na okres przejściowy rozważane jest rozwiązanie zapewniające jednoczesne prowadzenie w wieży prac modernizacyjnych nad udostępnieniem jej ludności bez rezygnacji z funkcji retencjonowania wody w zbiorniku pod wieżą.

Kiedy wieża ciśnień oraz park Chrobrego wrócą do dawnej świetności?

Urzędnicy na ten cel chcą pozyskać pieniądze z najbliższego rozdania unijnych środków.

- Rewitalizacja parku Chrobrego to jedna z najważniejszych inwestycji i faktycznie najbardziej oczekiwana przez lęborczan - mówi Alicja Zajączkowska, wiceburmistrz Lęborka.

- Nam chodzi nie tylko o zmianę wyglądu tego miejsca, ale też spowodowanie, żeby park tętnił życiem, żeby z zajęć tam organizowanych korzystali mieszkańcy, także ci niepełnosprawni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza