Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W grudniu zakończy się pierwszy etap tworzenia Centrum Zdrowia Psychicznego (wideo)

Monika Zacharzewska [email protected]
Krzysztof Sikorski przy nowej windzie w nowym-starym szpitalu.
Krzysztof Sikorski przy nowej windzie w nowym-starym szpitalu. Krzysztof Piotrkowski
W grudniu pacjenci oddziału psychiatrycznego słupskiego SPSP ZOZ przy ul. Morcinka przeprowadzą się do budynku przy ul. Obrońców Wybrzeża. Zakończy się pierwszy etap tworzenia Centrum Zdrowia Psychicznego.

Aktualnie terapia 50 pacjentów oddziału psychiatrycznego odbywa się głównie w ciasnych salach, przy ich łóżkach. Tak też chorzy jedzą posiłki.

- Cały budynek jest w fatalnym stanie, z podstemplowanymi stropami, oknami zabitymi gwoździami, instalacją elektryczną, która płata figle - mówi Krzysztof Sikorski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Psychiatrycznego ZOZ-u w Słupsku. - Nadzór budowlany nakazał nam opuszczenie budynku do końca roku, bo grozi zawaleniem.

Dlatego przed samymi świętami Bożego Narodzenia ten oddział jako pierwszy zostanie przeprowadzony do remontowanego obiektu po starym szpitali przy ul. Obrońców Wybrzeża. Pierwotnie przeprowadzka planowana była miesiąc wcześniej, jednak ze względu na konieczność odbudowy dwóch stropów, które się zawaliły w prawie 100-letnim budynku, przesunięto ją o miesiąc.

Zobacz także: Zabytkową windę ze szpitala przy ul. Obrońców Wybrzeża przekażą na wystawę do muzeum

- Oddział psychiatryczny zajmie na razie jedno skrzydło odremontowanego szpitala. Trwają w nim prace wykończeniowe - mówi Krzysztof Sikorski, pokazując przestronne wnętrza szpitala. - Sale będą od dwu- do sześcioosobowych, obok nich będzie stołówka, świetlica, gabinety terapeutyczne, których na Morcinka brakuje. Będą też przestronne gabinety zabiegowe, komfortowe sanitariaty i łazienki. I monitorowana sala oddzielona od gabinetu szybą dla pacjentów odtruwanych.

Nowy szpital ma być bardziej komfortowy dla pacjentów i personelu. M.in. w oknach nie będzie źle kojarzących się krat, a szyby pancerne. - Chcemy też wstawić nowe meble, które kupimy ze środków własnych oraz łóżka, których kilkanaście otrzymaliśmy od niemieckiej fundacji - mówi Krzysztof Sikorski.

- Po przeprowadzce warunki leczenia zmienią się diametralnie. Przede wszystkim lekarz i pacjent będą mogli pracować w bardziej intymnych pomieszczeniach. Teraz w małym pokoiku przyjmuje dwóch specjalistów, a w trakcie terapii indywidualnej pacjenci siedzą na krzesłach prawie obok siebie - mówią lekarze.

Zobacz także: Zobacz, jak przebiega remont dawnego szpitala (wideo, zdjęcia)

Przebudowa szpitala na Obrońców Wybrzeża na potrzeby Centrum Zdrowia Psychicznego to ogromne przedsięwzięcie. Budynek wkrótce skończy 100 lat, a przez lata nie przechodził generalnego remontu.

- Naszym pracom przygląda się konserwator zabytków. Staramy się zachować jak najwięcej oryginalnych elementów - mówi dytektor. - Taka będzie np. drewniana sztukateria wokół windy. Sama winda została wymieniona na nowoczesną ze wzmocnioną konstrukcją. Oryginalne poręcze i sztukateria będą też przy głównym wejściu do poradni zdrowia psychicznego, oryginalnym głównym wejściu do budynku od strony ul. Obrońców Wybrzeża.

Te poradnie - uzależnienia od alkoholu i środków psychoaktywnych i zdrowia psychiczngo dla dzieci i młodzieży - wraz z oddziałem dziennym dla chorych psychiczne oraz całodobowym oddziałem terapii uzależnienia od alkoholu przeniosą się na Obrońców Wybrzeża do końca listopada przyszłego roku.
SPSP ZOZ rocznie przyjmuje 27 tys. pacjentów z całego regionu słupskiego. Stworzenie Centrum Zdro­wia Psychicznego i remont zabytkowych obiektów pochłonie 15 milionów złotych. Inwestycje finansują Unia Europejska, Urząd Marszałkowski i PFRON.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza