Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak głosować w wyborach? Na trzech kartach

(olo)
Trzy karty do głosowania, pięcioprocentowy próg wyborczy i proporcjonalny system liczenia głosów. Podpowiadamy, jak nie zgubić się w wyborczej arytmetyce w Słupsku.
Trzy karty do głosowania, pięcioprocentowy próg wyborczy i proporcjonalny system liczenia głosów. Podpowiadamy, jak nie zgubić się w wyborczej arytmetyce w Słupsku. Archiwum
Trzy karty do głosowania, pięcioprocentowy próg wyborczy i proporcjonalny system liczenia głosów. Podpowiadamy, jak nie zgubić się w wyborczej arytmetyce w Słupsku.

Wyborca ze Słupska otrzyma w swojej komisji trzy karty do głosowania. Na pierwszej znajdzie listę kandydatów na prezydenta miasta. Na drugiej - przypominającej małą książeczkę - kandydatów poszczególnych komitetów do rady miejskiej. Trzecia karta to zestawienie nazwisk tych osób, które ubiegają się o miejsce w radzie sejmiku wojewódzkiego.

- Głosuje się, stawiając jeden znak "X" na jednej liście i przy nazwisku jednego kandydata - uczula Krystyna Stanisławska, dyrektor słupskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. - Dodatkowy znak przy innym nazwisku spowoduje nieważność głosu. Podobnie zamazanie kratki.

Zobacz także: Wybory samorządowe 2014. Oddaj głos w prawyborach "Głosu"

W ten sposób wybieramy prezydenta i jednego z radnych z naszego okręgu i jednego do sejmiku województwa pomorskiego. Ale głosując na radnych, tak naprawdę nie głosujemy na kandydata, tylko listę, z której on staruje. Stawiając znak "X" przy nazwisku, wskazujemy jedynie, że dajemy pierwszeństwo konkretnej osobie w uzyskaniu mandatu.

Wszystko przez proporcjonalny system wyboru radnych. Taki sam jak przy elekcji naszych reprezentantów w Sejmie. Mandat w przyszłej radzie przydzieli Miejska Komisja Wyborcza (na jej czele stoi sędzia) proporcjonalne do łącznej liczby oddanych ważnych głosów na kandydatów z danej listy. Co więcej, w wyborach do rad obowiązuje pięcioprocentowy próg wyborczy. Może się więc zdarzyć, że ktoś z dużą ilością głosów nie zostanie radnym, bo jego komitet nie zyska wystarczającego poparcia w skali całego Słupska. Z drugiej strony pięcioprocentowy próg liczy się w skali całego miasta. Zatem komitet, który zarejestrował listy kandydatów we wszystkich okręgach, ma
większe szanse na zdobycie mandatów.

Nadchodzące wybory wyłonią 23 nowych radnych w Słupsku. W sejmiku województwa pomorskiego zasiądzie 33 radnych. Inaczej wybiera się radnych do rad gmin, gdzie wyborcza arytmetyka jest zdecydowanie prostsza. W poszczególnych okręgach radnym zostaje ta osoba, która uzyskała największą liczbę głosów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza