Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedwojenny film o Bytowie: autor pokazał życie codzienne miasta (wideo)

Andrzej Gurba
Przedwojenny film o Bytowie: autor pokazał życie codzienne miasta.
Przedwojenny film o Bytowie: autor pokazał życie codzienne miasta. kadr z youtube.com
Prawdziwa filmowa perełka pojawiła się kilka dni temu w sieci. Remigiusz Pomorski udostępnił cztery części niemieckiego filmu o przedwojennym Bytowie.

Jego autorem jest Rudolf Steineck. Cały dokument ma około sześćdziesięciu minut i pokazuje życie miasta i okolic w latach 1923-1928. Film jest niemy, ale towarzyszą mu obrazki z opisami.

W pierwszej i drugiej części widzimy panoramy Bytowa z zamkiem. Sam zamek, zarówno z zewnątrz, jak i od dziedzińca pokazany jest też w dużym zbliżeniu. Widzimy m.in. ludzi spacerujących alejkami przy zamku i bawiące się dzieci.

W kolejnych odsłonach widać najważniejsze obiekty ówczesnego Bytowa, czyli na przykład kościoły, główne ulice (m.in. dzisiejsze ulice Wojska Polskiego i Drzymały). Jest też budynek obecnego ratusza oraz tzw. nowy Bytów w budowie, jeszcze z gruntowymi drogami. Jest też jezioro Jeleń - ludzie kąpią się, bawią, pływają.
W trzeciej części autor przenosi się między innymi do Studzienic, Czarnej Dąbrówki i Tuchomia. Pokazuje drewniane domy, koś­ciół z 1765 roku, codzienne życie mieszkańców, zabawy dzieci, okoliczne jeziora, pracę na roli. Są pływające łodzie, podpatrywane jest ptactwo.

W czwartej części filmu widać znowu m.in. jezioro Jeleń z pływającym kajakiem i łódką. Pokazana jest stacja kolejowa z wjeżdżającymi pociągami i mnóstwem podróżnych.

Autor filmu odwiedza miejscowy rynek, na którym jest pełno kramów i ludzi. Sprzedawane są na nim bardzo różne produkty. Widać też sztukmistrza, który zabawia dzieci. W kolejnej sekwencji pokazany jest targ zwierząt, na którym sprzedawane jest m.in. bydło i konie. Autor filmu mówi, że rynek to centrum miasta i że produkty rolnicze odgrywają najważniejszą rolę. Kilka minut tej części poświęconych jest też zawodom sportowym na miejscowym stadionie. Przed zawodami poszczególne kluby sportowe (a było ich jedenaście) maszerują defiladowo na stadion. Zawodnicy biegają i pchają kulę. Poza tym są migawki z odsłonięcia w 1928 roku pomnika w Niezabyszewie poświęconego osobom poległym w pierwszej wojnie światowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza