Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupscy lekarze na szkolenia do Warszawy. Spotkają się z onkologami

Monika Zacharzewska
Słupscy lekarze na szkolenia do Warszawy. Spotkają się z onkologami.
Słupscy lekarze na szkolenia do Warszawy. Spotkają się z onkologami. Archiwum
W sobotę słupscy lekarze POZ będą szkolić się, jak technicznie wprowadzać tzw. pakiet onkologiczny, a 28 listopada w Warszawie spotkają się z onkologami. Jednak nie wszyscy.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że od stycznia ruszy tzw. pakiet kolejkowo-onkologiczny, zakładający, że pacjent, u którego podejrzewa się chorobę nowotworową, musi być jak najszybciej zdiagnozowany i rozpocząć leczenie. Oznacza to, że to lekarz podstawowej opieki zdrowotnej będzie miał uprawnienia, by chorego szybko przebadać i wysłać do specjalisty. Wiele w tej sytuacji będzie zależeć od wiedzy i umiejętności diagnozowania lekarzy POZ.

Choć projekt ma ruszyć w styczniu, dopiero teraz zaczynają się szkolenia lekarzy. Ci słupscy w sobotę w słupskim oddziale NFZ przejdą szkolenie techniczne m.in. z rozliczania procedur. Natomiast na szkolenie medyczne, które poprowadzą specjaliści onkolodzy, Ministerstwo Zdrowia zaprasza ich do Warszawy. Tych ze Słupska i regionu w piątek, 28 listopada.

- Oczywiście, że nie wszyscy na nie pojadą - mówi Maria Mazur, dyrektor słupskiego Miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej, który zatrudnia 27 tzw. lekarzy rodzinnych mających pod opieką 53 tys. pacjentów. Nie pojadą wszyscy nie tylko dlatego, że gdyby tak się stało, m.in. pięć przychodni MZOZ w Słupsku trzeba by na ten dzień zamknąć. - Choć ministerstwo zwraca pieniądze za transport, my musimy zapłacić np. za nocleg w Warszawie. Szkolenie trwa cały dzień i wyprawa ze Słupska do stolicy musi przewidywać pobyt w hotelu.

Dlatego do Warszawy słupski MZOZ wydeleguje pięciu lekarzy, po jednym z każdej przychodni, którzy przekażą wiedzę pozostałym.

Szefowie słupskich przychodni i ośrodków zdrowia nie widzą potrzeby kierowania na szkolenia wszystkich, bo wprowadzenie też pakietu kolejkowego wciąż budzi mnóstwo pytań, na które nikt jeszcze nie zna odpowiedzi. Jednym z nich jest sposób finansowania nowych, dodatkowych badań i procedur. Na razie wiadomo, że lekarze POZ, którzy dotychczas mogli zlecać około 50 badań z zakresu diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej, wkrótce poszerzą ten katalog o kolejne, m.in. PSA, czyli antygenu specyficznego dla prostaty, hormonów tarczycy FT3 i FT4 czy dodatkowe badania USG. Pakiet kolejko-onkologiczny zakłada, że jeśli lekarz POZ na podstawie wykonanych badań uzna, iż skierowanie pacjenta do specjalisty jest konieczne, wydaje kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego, która uprawnia do diagnostyki i leczenia bez limitów, z zachowaniem wyznaczonych terminów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza