Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prokurator sprawdzi wybory w Lęborku

Sylwia Lis
Mirosław Siergiej, pełnomocnik KWW Koalicja dla Lęborka, złożył zawiadomienie w prokuraturze.
Mirosław Siergiej, pełnomocnik KWW Koalicja dla Lęborka, złożył zawiadomienie w prokuraturze. Sylwia Lis
Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył w prokuraturze w Lęborku pełnomocnik KW Koalicja dla Lęborka. Jego zdaniem w mieście mogło dojść m.in. do kupowania głosów.

O incydentach, do których miało dojść w niedzielę wyborczą, poinformowano policję jeszcze 16 października. Chodziło o kilka zdarzeń. - Pierwsza ze spraw dotyczy przedszkola przy ulicy Krzywoustego, w której znajdował się lokal wyborczy - mówi Daniel Pańczyszyn, oficer prasowy lęborskiej policji. - Chodzi o plakaty jednej z kandydatek, które mimo ciszy wyborczej nadal wisiały na drzewie, a był to teren lokalu wyborczego. Funkcjonariusze byli na miejscu, udokumentowali incydent.

Drugie zdarzenie dotyczyło lokalu wyborczego przy ulicy Warszawskiej. - Tu mężczyzna wszedł do lokalu, pobrał karty i wyszedł - mówi Pańczyszyn.

Była też anonimowa informacja. Ktoś powiadomił policję, że przy ulicach Stryjewskiego i Malczewskiego jakaś osoba rozdawała piwo w zamian za oddany głos na konkretnego kandydata.

Sygnały dotyczyły też lokalu wyborczego przy Sportowej. Tam według informacji czytelników doszło do kupowania głosów.

Komitet Wyborczy Wyborców Koalicja dla Lęborka zdecydował się złożyć zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Pismo trafiło już do organów ścigania. Chodzi o kilka artykułów Kodeksu karnego.

To art. 248, który mówi, że kto w związku z wyborami do Sejmu, do Senatu, wyborem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wyborami do Parlamentu Europejskiego, wyborami organów samorządu terytorialnego lub referendum: odstępuje innej osobie przed zakończeniem głosowania niewykorzystaną kartę do głosowania lub pozyskuje od innej osoby w celu wykorzystania w głosowaniu niewykorzystaną kartę do głosowania - podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech lat. Także art. 250 - kto przemocą, groźbą bezprawną lub przez nadużycie stosunku zależności, wywiera wpływ na sposób głosowania osoby uprawnionej albo zmusza ją do głosowania lub powstrzymuje od głosowania, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Oraz art. 250a, czyli kto, będąc uprawniony do głosowania, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo takiej korzyści żąda za głosowanie w określony sposób, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Tej samej karze podlega, kto udziela korzyści majątkowej lub osobistej osobie uprawnionej do głosowania, aby skłonić ją do głosowania w określony sposób lub za głosowanie w określony sposób.

- W dniu wyborów do organów samorządowych na terenie Lęborka dochodziło do licznych sytuacji noszących znamiona przestępstw - wyjaśnia Mirosław Siergiej, pełnomocnik KWW Koalicja dla Lęborka.

- Donosiły o tym media, natomiast w szczególności wypowiadał się w sprawie rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lęborku, a wszelkie materiały posiada komenda. Liczba zgłaszanych sygnałów od mieszkań-ców Lęborka świadczy o tym, że mogła to być zorganizowana akcja na dużą skalę, której celem było osłabienie wyniku wyborczego kandydatów KWW Koalicja dla Lęborka i uzyskanie większości w Radzie Miasta Lęborka metodami przestępczymi.
Pełnomocnik liczy też, że funkcjonariusze przejrzą monitoring. - Obawiamy się, że sytuacja może powtórzyć się 30 listopada, podczas drugiej tury wyborów na burmistrza Lęborka - mówi.
Dodajmy, że z KWW Koalicja dla Lęborka o fotel burmistrza ponownie walczy Witold Namyślak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza