Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Gabinet Integracji Sensorycznej w Słupsku

Łukasz Capar
Aleksandra Rożniakowska- Huta podczas zajęć z Karoliną W Gabinecie Integracji Sensorycznej przy ul. Kaszubskiej 50
Aleksandra Rożniakowska- Huta podczas zajęć z Karoliną W Gabinecie Integracji Sensorycznej przy ul. Kaszubskiej 50 Łukasz Capar
W Fundacji dla Dzieci Niepełnosprawnych Nadzieja w Słupsku od kilku tygodni działa nowy Gabinet Integracji Sensorycznej.

Integracja sensoryczna to zdolność dziecka do odczuwania, rozumienia i interpretowania informacji dostarczanych przez zmysły z otoczenia oraz z własnego organizmu. Integracja sensoryczna pozwala porządkować i składać razem pojedyncze bodźce w pełne funkcje mózgu.

Gdy funkcje te są zrównoważone, motoryka ciała łatwo się dostosowuje do otoczenia, umysł łatwo przyswaja informacje, a odpowiednia reakcja na bodźce pojawia się w sposób naturalny. Integracja sensoryczna wpływa także na rozwój dziecka, zdolność do nauki i samoocenę.

Pierwotnie metoda integracji sensorycznej kierowana była do dzieci zdrowych z różnego rodzaju problemami, ukazującymi się w funkcjonowaniu w życiu codziennym , zarówno w wieku niemowlęcym, przedszkolnym, jak i szkolnym.
- Jednakże te deficyty często występują z wieloma jednostkami chorobowymi bądź zaburzeniami, m.in. zaburzeniami nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD), zespołem Downa, zespołem Aspergera, autyzmem, mózgowym porażeniem dziecięcym czy rozszczepieniem kręgosłupa. Dlatego ta metoda ma tak duże znaczenie w rehabilitacji dzieci z naszego ośrodka i jest znakomitym uzupełnieniem dla dotychczasowych form terapii w fundacji - mówi Aleksandra Rożniakowska-Huta, terapeutka.

Powstanie Gabinetu Integracji Sensorycznej w Słupsku to rezultat projektu dofinansowanego przez Grupę Lotos oraz BZ WBK Aviva w ramach "Ligi charytatywnej".

Zajęcia dla dziecka są bardzo atrakcyjne, gdyż mają charakter wesołej zabawy ruchowej. Podczas terapii dziecko jest zachęcane do wykonywania czynności, które będą prowokować odpowiednie reakcje sensoryczne.

Terapia odbywa się w przyjemnej sali wyposażonej w specjalistyczny sprzęt i pomoce do stymulacji wszystkich systemów zmysłowych. Wszystkie urządzenia do ćwiczenia są kolorowe i łatwe do montażu na stalowej bazie, wykonanej z grubych szyn, pomalowanych na niebiesko. Mniejsze i większe dzieci czują się tam bardzo dobrze.

Terapię integracji sensorycznej prowadzi się dla dzieci w wieku od 4 do 9 lat, a w szczególnych przypadkach do 12 lat. Sesje odbywają się raz w tygodniu (przy głębszych zaburzeniach dwa razy w tygodniu) przez okres 6 do 12 miesięcy. Jedna 50-minutowa sesja kosztuje 50 złotych. Kierownictwo Nadziei zabiega o grant na sfinansowanie tych zajęć. Jeśli się to uda, mogą być bezpłatne. Zainteresowani mogą się umawiać na zajęcia w nowym gabinecie pod numerem tel. 59 842 65 31.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza