Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na lekcji biologii uczniowie mechanika badają piersi i jądra (wideo, zdjęcia)

Monika Zacharzewska
Na początku lekcji uczniowie byli zawstydzeni i zażenowani, potem zrozumieli, że to ma znaczenie dla ich zdrowia i życia.
Na początku lekcji uczniowie byli zawstydzeni i zażenowani, potem zrozumieli, że to ma znaczenie dla ich zdrowia i życia. Łukasz Capar
Uczniowie mechanika na fantomach uczą się szukać zmian nowotworowych.

Profilaktyka raka piersi i jąder - Zespół Szkół Mechanicznyc...

Uczniowie mechanika uczą się, jak badać piersi i jądra. Szkoła kupiła fantomy tych narządów, by nauczyć uczniów samokontroli, wyczuwania zmian i guzów, które wcześnie rozpoznane mogą uratować im i życie.

Zobacz także: Nauczyciele z mechanika poznawali metody pracy norweskich pedagogów

Na początku lekcji nauce samokontroli intymnych części uczniom towarzyszyły zażenowanie i śmiechy. Potem młodzież już bez skrępowania dotykała fantomów imitujących piersi i jądra.
- Ja wcześniej nie robiłam takiej samokontroli piersi, bo nie wiedziałam za bardzo, jak to robić i dlaczego to takie ważne - mówi 16-letnia Ania Tejc. - Myślę jednak, że takie lekcje byłyby lepsze w gronie samych dziewczyn.

Jej koleżanka Eliza Łupina twierdzi jednak, że towarzystwo kolegów w ławce obok je j nie przeszkadza. - Ja się nie wstydzę , bo wiem, że takie badania trzeba robić - mówi.
Piersi badali też chłopcy. - Bo pamiętajcie, że aż 30 procent zmian w kobiecych piersiach wykrywają mężczyźni, partnerzy pań - tłumaczył Dariusz Wambier, pedagog szkolny.- Ponadto rak piersi dotyka i mężczyzn.

Zobacz także: Morpol zatrudni absolwentów słupskiego mechanika. Fundował im też stypendia

Badanie sprawiło uczniom chyba większą frajdę niż proponowane w drugiej części lekcji badanie jąder. Tym razem chłopcy byli dużo bardziej speszeni. I przyznawali, że sami sobie samokontroli nie przeprowadzali, choć o zagrożeniu nowotworem męskich narządów płciowych słyszeli.

Takie lekcje i w mechaniku, i kilku innych szkołach Słupska będą odbywały się teraz systematycznie dzięki grupie nauczycieli Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych. Już wcześniej przeprowadzali oni podobne zajęcia, pożyczając fantomy piersi z sanepidu. Postanowili jednak zdobyć własne i z programu unijnego otrzymali prawie trzy tysiące złotych, za które kupili fantomy piersi w różnych rozmiarach i jąder wykonane z materiałów bardzo podobnych w dotyku do tkanki ludzkiego ciała.

- Te fantomy mają różne zmiany chorobowe, żeby młodzież mogła się przekonać, co powinno ją zaniepokoić - mówi Dorota Piegat-Hedeszyńska, nauczycielka biologii. - Zażenowanie jest zawsze na początku lekcji, potem jednak rozmawiamy otwarcie, a uczniowie mają bardzo dużo pytań. Najważniejsze, by wynieśli wiedzę, jakie jest zagrożenie nowotworami i kiedy reagować na zmiany, które mogą się pojawić.

Nauczyciele pokazują uczniom filmy instruktażowe i tłumaczą, czym jest rak piersi i rak jądra, i że wcześnie wykryte zmiany dają szanse na całkowite wyleczenie. Rak piersi jest najczęstszym w Polsce kobiecym nowotworem złośliwym, stanowi blisko 22 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. Jest główną przyczyną zgonów kobiet z powodu chorób nowotworowych. Zaś rak jądra atakuje głównie młodych mężczyzn. W Polsce wykrywa się co roku około 700 przypadków zachorowań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza