Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego warto zarejestrowac się w bazie szpiku?

Rozmawiała Monika Zacharzewska
Rozmowa z Hanną Basarab, studentką AP, koordynatorką projektu "Dwa wymazy & do bazy", rejestracji potencjalnych dawców szpiku.

MOŻESZ ODDAĆ SZPIK W SŁUPSKU!: Zarejestruj się jako dawca szpiku na Akademii Pomorskiej W ŚRODĘ I CZWARTEK

Po co pani organizuje tę akcję?

Pierwsza rzecz, jaką zrobiłam, gdy skończyłam 18 lat, to rejestracja w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego. Zrobiłam to, by móc ewentualnie pomóc chorym na raka krwi, ale kierowały mną osobiste pobudki. Moja ciocia chorowała na białaczkę i wiem, jak istotne było wtedy szybkie znalezienie dla niej bliźniaka genetycznego.

- To było kilka lat temu. Wtedy współorganizowała pani podobną akcję na AP. Teraz znowu...

Każdy kolejny zarejestrowany dawca szpiku to szansa dla kolejnej chorej osoby. Ja angażuję się w różne akcje społeczne, charytatywne, a o projekcie studenckim "Dwa wymazy & do bazy" przeczytałam w internecie i zgłosiłam się jako jej lokalny koordynator. I tak zostałam Studenckim Ambasadorem Fundacji DKMS w naszym mieście.

Akcja jest skierowana tylko dla studentów?

Absolutnie nie, zachęcam, by przyszli wszyscy, którzy świadomie chcą i mogą pomóc chorym na raka krwi osobom. Przypominam, że w tym samym czasie podobne rejestracje będą trwały na większości polskich uczelni. Dokładnie 58. akcji patronuje fundacja DKMS.

Kto będzie tu, na miejscu rejestrował potencjalnych dawców szpiku?

Ja byłam na szkoleniu w fundacji DKMS i wiem, jak to się robi, jak przeprowadzać ankietę wśród chętnych. Już w Słupsku przeszkoliłam wolontariuszy - studentów Akademii Pomorskiej i uczniów słupskich szkół

ponadgimnazjalnych. Wspólnie będziemy instruować, jak pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka. Potem osoby, które się zarejestrują, zostaną wciągnięte do bazy potencjalnych dawców szpiku prowadzonej przez fundację DKMS.

Kto może się zarejestrować jako dawca szpiku?

Każda osoba, która wierzy w sens idei dawstwa. Należy być ogólnie zdrowym, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i ważyć minimum 50 kg, bez dużej nadwagi. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr. PESEL. Rejestrując się, należy pamiętać, że to bardzo poważna decyzja, od której może zależeć ludzkie życie. W przypadku, gdy to my jesteśmy genetycznym bliźniakiem pacjenta, dajemy mu szansę na powrót do zdrowia. Dlatego namawiamy tylko do świadomej rejestracji.

Jak wygląda rejestracja?

Trzeba wypełnić ankietę z informacjami o sobie i swoim stanie zdrowia. Następnie za pomocą pałeczek pobiera się sam wymaz z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Ta metoda pozwala na samodzielne pobranie wymazu, z którego, tak jak z krwi, oznaczane są cechy zgodności tkankowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza