Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świetliczanki z gminy Słupsk podniosły swoje kompetencje

Zbigniew Marecki
Opiekunki ze świetlic wiejskich w gminie Słupsk podniosły swoje kompetencje  poprzez udział w cyklu warsztatów.
Opiekunki ze świetlic wiejskich w gminie Słupsk podniosły swoje kompetencje poprzez udział w cyklu warsztatów. Fot. Archiwum
12 opiekunek z świetlic wiejskich w gminie Słupsk podnosiło swoje kompetencje poprzez udział w cyklu warsztatów.

17 grudnia . w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Słupsk odbył się finał projektu "3 w 1 - społecznik, lider, obywatel, czyli aktywna świetliczanka". Projekt dofinansowany został ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na rok 2014 , a realizowany był przez Stowarzyszenie "Nasza Krępa" w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury Gminy Słupsk i Wydawnictwem "Szarek".

Jego celem był wzrost poziomu edukacji i kompetencji 12 opiekunów świetlic wiejskich z terenu gminy Słupsk poprzez realizację cyklu warsztatów przygotowujących ich do podejmowania skutecznych działań aktywizująco - integracyjnych na rzecz małych społeczności lokalnych.

- Chodziło o podniesienie kompetencji pracowników świetlic wiejskich i rozbudzenie w nich pewności siebie. - tłumaczy Ewa Wyrzykowska ze Stowarzyszenia "Nasza Krępa". - Efekty warsztatów przerosły nasze oczekiwania. Okazało się, że uczestniczki projektu odkryły w sobie mnóstwo różnych talentów, a teraz chciałyby, żeby projekt był kontynuowany.

Projekt swoim działaniem obejmował teren gminy Słupsk, a warsztaty projektowe odbywały się w świetlicach wiejskich. Łącznie w ramach projektu świetliczanki wzięły udział w blisko 120 godzinnym szkoleniu. Uczyły się na przykład sztuki układania bukietów z kwiatów polnych. Podczas warsztatów florystycznych poznawały kulturę regionu w ramach warsztatów ceramicznych, ale też miały warsztaty wolontariatu, komunikacji społecznej i animacji lokalnego środowiska wiejskiego. Jednym słowem projekt "3 w 1 - społecznik, lider, obywatel, czyli aktywna świetliczanka" określić można jako niezbędnik aktywnej świetliczanki, ponieważ poprzez wzrost umiejętności i kwalifikacji własnych, świetliczanki wzbogacić będą mogły ofertę edukacyjną świetlic wiejskich z terenu gminy Słupsk, a tym samym skuteczniej aktywizować wielopokoleniowe środowiska wiejskie na terenie Gminy Słupsk.

W finale projektu świetliczanki zaprezentowały się w pantomimie pn. "Koło życia" przygotowanej w ramach projektowych warsztatów teatralnych prowadzonych przez Hajkę Święch. Była to etiuda teatralna, którą aktorki wzruszyły publikę zgromadzoną w GOKu do łez. Swoje zadowolenie z efektów pracy świetliczanek wyrazili Barbara Dykier, wójt gminy Słupsk oraz Marek Jankowski, przewodniczący Gminnej Komisji Kultury i Oświaty.

- Dzięki projektowi 15 świetliczanek poszerzyło swoją wiedzę z różnych dziedzin. Możemy spodziewać się jeszcze atrakcyjniejszej oferty dla uczestników zajęć w świetlicach wiejskich. Mamy nadzieję na stworzenie podobnego projektu w przyszłości, bo ten cieszył się ogromnym zainteresowaniem i dał bardzo dobre efekty. - dodaje Zbigniew Podolak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Słupsk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza