Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turystyka staje się największym elementem gospodarki w województwie pomorskim

Kazimierz Netka (AIP)
Kazimierz Netka (AIP)
Około 8 milionów turystów odwiedziło województwo pomorskie w ubiegłym roku - wynika z szacunkowych danych. Najważniejsze jednak, że w regionie skupiło się w sezonie letnim większość krajowego ruchu turystycznego.

W poniedziałek odbyło się Walne Zebranie Członków PROT. To unikatowe wydarzenie w skali kraju. Badania natężenia krajowego ruchu turystycznego w lecie 2014 roku, przeprowadzone przez Activ Group wskazują, że aż ponad 25 procent tego ruchu skupiło się w Pomorskiem. Następne są województwa: zachodniopomorskie i małopolskie - po nieco ponad 14 procent. 8 mln turystów w ubiegłym roku w województwie pomorskim, oznacza kolejny wzrost ich liczby. W 2013 roku odwiedziło nas 7,7 mln turystów, w tym 1,7 mln z zagranicy.

- To dowód, że przemysł czasu wolnego jest elementem numer jeden w gospodarce województwa pomorskiego - przyznał Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. - Wyróżnikiem naszego regionu jest bursztyn. Dlatego, nadal rozwijany będzie produkt turystyczny o nazwie: Pomorski szlak bursztynowy. Bogdan Donke, współtwórca tego produktu, wiceprezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, wyraził nadzieję, że wkrótce będzie to europejski szlak kulturowy. W celu zdobycia takiej rangi dla tego produktu, Pomorskie współpracuje z Litwą.

Planowane są promocje zagraniczne. Dobre efekty dają podróże studyjne dla dziennikarzy i blogerów - mówił Łukasz Magrian, zastępca dyrektora Biura Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Uczestnicy zebrania zgłosili wnioski, co do dalszej pracy PROT-u.

O co jeszcze w Pomorskiem warto zadbać? O włączenie innych, mniejszych ośrodków w bursztynowy szlak kulturowy - apelowała Alicja Słyszewska z Pelplina. Zróbmy szlak żurawiny - przekonywała reprezentantka jednej z lokalnych organizacji turystycznych. Jak jednak przekonać turystów, że chodzi o żurawiny rosnące i dojrzewające w województwie pomorskim - zastanawiano się. Bardziej wyraźnym symbolem regionu może być Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie, uznany za taki rezerwat przez UNESCO. W bieżącym roku przypada 5 rocznica wpisania go na listę UNESCO. Dlatego Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna zamierza włączyć się w obchody tej rocznicy.

Najistotniejszymi w promocji są wyróżniki. Już sama nazwa nie wystarczy, nawet gdy jest to Łeba - uzasadniała Ewa Horanin prezes zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej "Łeba-Błękitna Kraina". Dlatego, w Łebie, zaczęto przeprowadzać badania oczekiwań turystów. Okazało się że dla gości ważny jest na przykład mikroklimat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza