Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupska kongreswoman walczy o prawa większości populacji

Bogumiła Rzeczkowska
Danuta Wawrowska: - Władze lokalne są bliżej obywateli i najlepiej mogą zwalczać istniejące nierówności i promować prawdziwe egalitarne społeczeństwo we wszystkich aspektach życia.
Danuta Wawrowska: - Władze lokalne są bliżej obywateli i najlepiej mogą zwalczać istniejące nierówności i promować prawdziwe egalitarne społeczeństwo we wszystkich aspektach życia. Krzysztof Piotrkowski
W marcu odbędzie się I Regionalny Kongres Kobiet. Już rozpoczęły się przygotowania, a od poniedziałku Słupsk ma swoją pełnomocniczkę.

Mecenas Danuta Wawrowska została 22. w Polsce regionalną pełnomocniczką Stowarzyszenia Kongresu Kobiet, tym samym Słupsk stał się 22. regionem. Teraz szykuje się do organizacji I Regionalnego Kongresu w Słupsku.

W Warszawie odbyło się już sześć Kongresów Kobiet, a w innych miastach w sumie kilkadziesiąt. Swoje kongresy ma np. Gdańsk, Kraków, Elbląg, Tychy czy Pyrzyce. W Koszalinie w tym roku będzie już trzeci.

Przyszedł czas na Słupsk. Świetną okazją do działania była zmiana władzy na przychylną takim ideom. Prace nad programem rozpoczęły się już w grudniu. Kongres w Słupsku potrwa tylko jeden dzień, ale będzie bardzo intensywny. Organizatorki na razie nie ujawniają szczegółów programu.

- Mogę jedynie powiedzieć, że tematyka będzie anty-przemocowa, także dotycząca roli kobiet w samorządzie. Będziemy omawiać stworzenie możliwości aktywizacji zawodowej matek oraz kobiet wykluczonych, na przykład 50 plus. Będą dyskusje na temat zmiany prawa lokalnego, by na przykład obniżyć opłaty za żłobek czy przedszkole. W innych miastach takie programy zadziałały. Nasz kongres odbędzie się pod hasłem "Uwalniamy energię kobiet", a patronat nad nim objęła marszałkini Sejmu Wanda Nowicka. Kto przyjedzie? To na razie tajemnica. Będziemy korzystać ze sponsoringu rzeczowego - sala, hotel, catering na zasadzie kobiety-kobietom.

Jak została feministką? - Dzięki mojej pracy - odpowiada Danuta Wawrowska. - Zobaczyłam bezsilność organów w sprawach kobiet, doznających przemocy, matek, którym panowie nie płacą alimentów. One miały żal, że w tym państwie jest złe prawo. Chciałam pomóc i robiłam to wielokrotnie pro publico bono, na przykład pisząc im pisma o wszczęcie sprawy w prokuraturze. Jednak pomyślałam, że chcę włączyć się w szersze uświadamianie kobiet. Przypadkiem trafiłam na sprawozdanie z II kongresu w Warszawie. Na trzecim już się zjawiłam. Na sali było ponad dwa tysiące kobiet. Pochłonęły mnie parytety i suwaki - śmieje się pełnomocniczka.

- Jestem feministką nie dlatego, że nie kocham mężczyzn. Uważam, że niektórzy z nich ograniczają kobiety. Ludzie nie wiedzą, co to jest feminizm. Myślą, że feministki to nawiedzone samotne kobiety. A nam chodzi o to, by kobiety miały takie same prawa jak mężczyźni i mogły współdecydować. To dzięki Kongresowi Kobiet udało się doprowadzić do tego, że gwałt jest przestępstwem ściganym z urzędu, a nie na wniosek ofiary.

Główne cele Stowarzyszenia Kongres Kobiet to:

Równe traktowanie kobiet i mężczyzn, zwiększanie aktywności kobiet i ich udziału w życiu politycznym i publicznym, pomoc w zdobywaniu wiedzy i kwalifikacji umożliwiających kobietom czynny udział w życiu społecznym, politycznym i publicznym, poprawa sytuacji kobiet.

Główne działania i postulaty Kongresu Kobiet dotyczą dziesięciu dziedzin:

Stwarzania mechanizmów służących wyrównywaniu szans i możliwości kobiet w życiu publicznym. Przeciwdziałania przemocy wobec kobiet.Równoważenia roli wychowawczej i pracy zawodowej kobiet i mężczyzn. Stwarzania instytucji stojących na straży równych praw oraz równych szans i możliwości kobiet. Aktywizacji politycznej, samorządowej i obywatelskiej kobiet. Poprawy sytuacji zdrowotnej kobiet (w tym refundacja zapłodnienia In vitro). Aktywizacji zawodowej i społecznej kobiet. Edukacji w duchu równości. Promocji działalności kulturotwórczej kobiet. Troski o status i prawa kobiet wiejskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza