MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja transportowa w Słupsku rozpocznie się za kilka dni

Alek Radomski [email protected]
Tablice informacyjne już są, ale tzw. rewolucja transportowa, czyli budowa ścieżek rowerowych, chodników i przebudowa skrzyżowania, dopiero się zacznie. Pierwsze prace startują za kilka dni.
Tablice informacyjne już są, ale tzw. rewolucja transportowa, czyli budowa ścieżek rowerowych, chodników i przebudowa skrzyżowania, dopiero się zacznie. Pierwsze prace startują za kilka dni. Krzysztof Piotrkowski
W przyszłym tygodniu słupski ZIM rozpoczyna rewolucjonizować sieć transportu w mieście. Będą nowe autobusy, chodnik i ścieżki rowerowe oraz skrzyżowanie na Szczecińskiej.

"Wzrost atrakcyjności systemu transportu zbiorowego na obszarze miasta Słupska". Pod tą długą nazwą kryje się 38 milionów złotych, za które Zarząd Infrastruktury Miejskiej i słupskie MZK zamierzają odmienić miasto. Realizacja projektu zacznie się za kilka dni.

Będą utrudnienia
Dzięki 23 milionom unijnej dotacji (pozostała kwota to wkład miasta i słupskiego przewoźnika) w Słupsku mają powstać nowe chodniki i ścieżki rowerowe. Te ostatnie wykonane z czerwonego asfaltu. W najbliższy poniedziałek firma Strabag ma rozpocząć prace nad układaniem chodnika od Szczecińskiej do Kołłątaja. Roboty mają być wykonywane odcinkami, które na czas remontu będą wyłączone z ruchu. Pierwszy taki fragment zaplanowano na ul. Kołłątaja, na wysokości Kauflandu. Równolegle prace będą toczyć się na wysokości banku PKO BP i McDonalds'a na Szczecińskiej. Dalej wykonawca będzie posuwać się w dół ulicy aż do skrzyżowania z ul. Sobieskiego, które też czeka gruntowna przebudowa, ale dopiero w okolicach maja lub czerwca. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej w tym okresie będą musieli liczyć się ze sporymi utrudnieniami.

- To jedno z najważniejszych skrzyżowań w mieście - zaznacza Marcin Grzybiński, zastępca dyrektora w ZIM. - Jego remont powinien potrwać około półtora miesiąca. Oprócz przebudowy zostanie wymieniona tam sygnalizacja świetlna. W kierowaniu ruchem będzie pomagać nam policja. To nie koniec zaplanowanych prac. Droga rowerowa powstanie też od ronda Zesłańców Sybiru przez wiadukt nad torami kolejowymi. Nowa ścieżka i chodnik powstaną również wzdłuż ul. Kołłątaja. W rejonie dworca kolejowego wybudowany ma zostać parking dla rowerów i centrum przesiadkowe. Będzie też siedem nowych zatok autobusowych.

Autobus na wyświetlaczu
Jednak największe zmiany obejmą system nadzoru transportu MZK. Na 30 wybranych przystankach autobusowych pojawią się tablice informacji pasażerskiej. Elektroniczne wyświetlacze będą wskazywać trzy lub pięć następnych kursów w czasie rzeczywistym. - My ze swojej strony otrzymamy narzędzie, jakim będzie system informujący o każdym przejechanym kilometrze konkretnego autobusu - objaśnia Marcin Grzybiński. - Centrum nadzoru wraz z potrzebną infrastrukturą powstanie na ul. Kołobrzeskiej.

Zobacz także: Transportowa rewolucja w Słupsku. Są pieniądze od marszałka!

Ale rewolucja transportowa to też nowy tabor MZK. Za kwotę 20 milionów złotych przewoźnik kupił 18 pojazdów, które dostarczy słupska Scania. Będzie to pięć 12-metrowych autobusów niskopodłogowych zasilanych sprężonym gazem ziemnym CNG, trzy 18-metrowe zasilane olejem napędowym i dziesięć 12-metrowych autobusów niskopodłogowych zasilanych olejem napędowym. Ich oficjalne przekazanie ma nastąpić z końcem maja. ZIM zapewnia, że roboty drogowe powinny zakończyć się jeszcze przed sezonem turystycznym. Kurz na placach budowy powinien więc opaść w okolicach czerwca. Natomiast sierpień to termin uruchomienia systemu informatycznego. Sierpień to też ostateczny termin, do kiedy, z uwagi na unijne dofinansowanie, można inwestycję realizować. Jej rozliczenie ma nastąpić miesiąc później. Większość prac drogowych ma być realizowana przy pomocy lokalnych wykonawców.

Co powstanie?
-Nowa asfaltowa ścieżka rowerowa i nowy chodnik na ul. Szczecińskiej od ul. Sobieskiego do 11 Listopada.
-Nowa asfaltowa ścieżka rowerowa od ul. Sobieskiego, 3 Maja i Kołłątaja do ul. Wojska Polskiego.
-Centrum przesiadkowe w pobliżu dworca oraz zadaszony, monitorowany parking rowerowy ze stacją naprawy rowerów.
-Nowe przystanki i wiaty. M.in. na przystanku al. 3 Maja/Fabryczna.
-Przebudowa skrzyżowania ul. Szczecińskiej z Sobieskiego. Wprowadzone zostaną priorytety dla autobusów, a także całkiem nowy i nowoczesny peron autobusowy.
-Elektryczne tablice informacyjne . Będzie na nich wyświetlany czas odjazdu autobusu w czasie rzeczywistym. Ma ich być 30.
-Zakup 18 nowych autobusów dla komunikacji miejskiej.
-Dodatkowo , dzięki oszczędnościom przetargowym wyremontowanych ma zostać 20 zatok autobusowych. Miasto czeka na zgodę marszałka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza