Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Licealiści ze Słupska zachwycili światowe jury

Zbigniew Marecki
Jessica Spaczyński i Kacper Kocioł (drugi od lewej) podczas uroczystości, kiedy wręczono im brązowy medal na międzynarodowej wystawie.
Jessica Spaczyński i Kacper Kocioł (drugi od lewej) podczas uroczystości, kiedy wręczono im brązowy medal na międzynarodowej wystawie. Archiwum domowe
Młodzi słupszczanie zdobyli brązowy medal podczas VIII Międzynarodowej Wystawy Wynalazczości i Racjonalizatorstwa w Warszawie.

Projekt ulepszonej karetki pogotowia w ubiegłym roku przygotowali Jessica Spaczyński i Kacper Kocioł, absolwenci II LO. W 2014 roku, na wniosek Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT) w Warszawie został przedstawiony podczas VIII Międzynarodowej Wystawy Wynalazczości i Racjonalizacji, która w tym roku odbyła się w Warszawie.

Projekt zaprezentowano w kategorii medycyna i biotechnologia. Projekt młodych słupszczan reprezentował Polskę. Było to możliwe także m.in. dzięki sfinansowaniu kosztów przez kancelarię prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego. Członkowie jury otrzymali do oceny 24 projekty z całego świata.

Wcześniej już zdobyli I miejsce na Olimpiadzie Wynalazczości i Racjonalizatorstwa w Warszawie. Dało to im możliwość dostania się w ciągu 3 lat na medycynę bez egzaminu na Uniwersytet Jagieloński w Krakowie. Jednak z tej możliwości nie skorzystali. Jessica Spaczyński dostała się bowiem na radiologię na Uniwersytet Jagielloński, a Kacper Kocioł spełnił swoje drugie marzenie, a by dostać się do elitarnej Wyższej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, gdzie przeszedł cały cykl badań i egzaminów sprawnościowych.

Przypomnijmy: pomysł udoskonalenia karetki pogotowia narodził podczas rozmów z nauczycielką fizyki . Wtedy licealiści, którzy pracowali jako wolontariusze grupy Joannitów, postanowili wykorzystać swoje spostrzeżenia, kiedy podczas wszelkiego rodzaju akcji ratunkowych natrafiali na przeszkody. Zaproponowali szereg usprawnień ułatwiających pracę ratownika medycznego i lekarza w karetce. W tej sprawie konsultowali się m.in. z lekarzami ze słupskiego szpitala.

Pomysły słupszczan już zainteresowały Japończyków, Koreańczyków i Amerykanów, a w Europie - Niemców, Francuzów, Włochów, Holendrów i Belgów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza