Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi nie spieszą się decyzjami "na całe życie"

Ewa Bilicka (aip)
Sławomir Mielnik
Młodzi nie spieszą się decyzjami "na całe życie". Małżeństwa kościelne są powszechnie uważane za bardziej "wiążące" od cywilnych. Po ślubie kościelnym trudniej się rozstać: nie ma rozwodów, a unieważnienie małżeństwa jest skomplikowaną procedurą.

Na Opolszczyźnie w 2014 roku zawarto 2811 ślubów kościelnych. Rok wcześniej - 2819, a w 2012 roku - 3256. - Nie mówiłbym jeszcze o kryzysie instytucji małżeństwa, ale faktem jest, że i w Polsce w życiu młodych ludzi obserwowane są tendencje wcześniej charakterystyczne dla Zachodu - mówi prof. Robert Rauziński, demograf i socjolog opolski. - W niektórych zachodnich krajach nawet 90 procent dzieci przychodzi na świat przed zawarciem małżeństwa przez rodziców. My w tym kierunku podążamy.

Psycholog dr Agnieszka Gawor z UO uważa, że zjawisko jest przejawem dewaluacji wiary wśród młodych. - To się zaczyna już w szkole podstawowej, gdzie lekcje religii są traktowane jako sposób na podniesienie średniej w wynikach nauczania - mówi.

Ksiądz Jerzy Dzierżanowski, duszpasterz rodzin diecezji opolskiej, przyznaje, że spadek liczby małżeństw zawartych w kościele jest m.in. wynikiem kryzysu wiary. - A także emigracji młodych - dodaje. Według niego w ciągu ostatnich 8 lat w diecezji opolskiej spadek małżeństw kościelnych wynosi nawet 70 proc. - Wyrazem kryzysu wartości związanych z wiarą, ale i rodziną jest też spora liczba rozwodów - dodaje ksiądz. W 2013 r. w województwie opolskim było ich 1630 (dane GUS).
Krajowe Duszpasterstwo Rodzin opracowuje więc nowy program tzw. nauk przedmałżeńskich.

- W grę wchodzi nie tyle przedłużenie czasu trwania nauk, ile urozmaicenie form i podniesienie ich jakości. Nauki winny być prowadzone w małych grupach, w formach warsztatowych. Tematyka ma być poświęcona - poza kwestiami sakramentalnymi oraz odpowiedzialnego rodzicielstwa - kwestiom komunikacji między małżonkami.

- Już teraz pojawia się oferta wyjazdów na warsztaty weekendowe dla narzeczonych - mówi ksiądz. - Wracamy też do zwyczaju sakramentalnej celebracji narzeczeństwa, są parafie, gdzie uroczyście święci się pierścionki zaręczynowe. - Te nauki winny w obecnych czasach skupiać się na przezwyciężaniu sytuacji kryzysowych w małżeństwie - podpowiada Agnieszka Gawor. - Bo młodzi zdecydowanie nie dają sobie rady z tymi kwestiami. Na kryzys reagują ucieczką, więc zamiast przezwyciężać go w małżeństwie, zaczynają mówić o rozwodzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza