Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepewny los IV LO niepokoi nauczycieli

Zbigniew Marecki [email protected]
Krystyna Danilecka-Wojewódzka i Anna Sadlak już rozmawiały z rodzicami uczniów. Teraz je czeka przeprawa ze związkowcami
Krystyna Danilecka-Wojewódzka i Anna Sadlak już rozmawiały z rodzicami uczniów. Teraz je czeka przeprawa ze związkowcami Krzysztof Piotrowski
Związkowcy z oświatowej Solidarności w Słupsku spotkają się z wiceprezydent Krystyną Danilecką-Wojewódzką w sprawie IV LO.

- Podejrzewamy najgorsze, dlatego jesteśmy trochę zaniepokojeni. Wiemy, że sytuacja w słupskiej oświacie jest trudna i dlatego oczekujemy na wyjaśnienia - mówi Dorota Bojarowska-Bublej, szefowa oświatowej Solidarności w Słupsku.

Termin spotkania już ustalono na 10 marca. O godz. 12 ma się odbyć w bursie przy ul. Szczecińskiej. Będą w nim uczestniczyć wiceprezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka oraz Anna Sadlak, dyrektor wydziału oświaty w słupskim ratuszu. - Dopiero po tej rozmowie przedstawimy swoje stanowisko - dodaje Bojarowska--Bublej.

Zobacz także Co z IV LO w Słupsku? Spotkanie rodziców z Krystyną Danilecką-Wojewódzką (wideo, zdjęcia)

Tymczasem z nami skontaktowali się rodzice uczniów III LO, które zgodnie z koncepcją wiceprezydent Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej od nowego roku szkolnego miałoby funkcjonować w jednym budynku z IV LO. To ostatnie ma być przeniesione do budynku przy ul. Zaborowskiej.- Chcielibyśmy wiedzieć, czy jeśli do końca lutego Rada Miejska w Słupsku nie wyrazi zgody na przenosiny IV LO do siedziby III LO, to taka zmiana będzie w ogóle możliwa? - pytają zainteresowani rodzice.

- Do tej pory ze słupskiego ratusza nikt z nami w tej sprawie się nie kontaktował. Oficjalnie nic więc nie wiemy o przenosinach szkoły - mówi Teresa Lis, dyrektor słupskiej delegatury Kuratorium w Gdańsku.

Gdy do delegatury wysłaliśmy konkretne pytania w sprawie przenosin IV LO, otrzymaliśmy pisemne stanowisko, z którego wynika, że przeniesienie szkoły nie wymaga tak skomplikowanej procedury jak to jest w przypadku likwidacji placówki. W tym ostatnim przypadku organ prowadzący szkołę publiczną, który zamierza ją zlikwidować, co najmniej na sześć miesięcy przed terminem likwidacji o swoim zamiarze musi powiadomić kuratora oświaty (termin upływa w ostatnim dniu lutego, a więc jutro). Zaś likwidacja szkoły może nastąpić wyłącznie z końcem roku szkolnego, to jest z dniem 31 sierpnia danego roku szkolnego.

Te zasady obowiązują również w przypadku przekształcenia szkoły lub placówki.Z kuratoryjnego stanowiska wynika natomiast, że ustawa o systemie oświaty nie zawiera pojęć "przeniesienie szkoły" czy "przeniesienie siedziby szkoły". Nie oznacza to jednak, że ustawodawca wykluczył w ogóle taką możliwość. Ta zmiana jest co do zasady dopuszczalna, ale musi być powiązana z regulacjami dotyczącymi zmiany sieci szkół, o której mowa w art. 17 ustawy o systemie oświaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza