Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy Anna Bogucka-Skowrońska powinna zostać Honorowym Obywatelem Słupska?

(MAZ)
Anna Bogucka-Skowrońska.
Anna Bogucka-Skowrońska. Archiwum
Anna Bogucka-Skowrońska może zostać Honorowym Obywatelem Słupska. O opinie na ten temat poprosiliśmy słupskich samorządowców.

Jerzy Mazurek, radny SPO, były prezydent
- Nie słyszałem jeszcze o tym pomyśle, ale generalnie nie widzę żadnych przeciwwskazań. Sam zagłosuję za nadaniem tytułu Honorowego Obywatela Słupska pani mecenas. Anna Bogucka -Skowrońska znana jest z działalności w wielu dziedzinach. Ma osiągnięcia zarówno w sferze zawodowej, jak i na niwie polityczno-społecznej. Sam najbardziej cenię jej osiągnięcia w roli adwokata i obrońcy. Ważne jest także to, że wielokrotnie stykałem się z osobami, które wysoko oceniały jej kompetencje prawnicze.

Choć często byliśmy po różnych stronach, to jednak doceniam panią mecenas za to, że zazwyczaj potrafiła jasno określać swoje racje i ich bronić, gdy wymagała tego sytuacja.

Takie osoby zasługują na szacunek społeczny niezależnie od tego, z jakiego środowiska społecznego się wywodzą.

Robert Kujawski, Szef Klubu Radnych PiS
- Anna Bogucka-Skowrońska ma bardzo piękną kartę życiową. Niewątpliwie należy do grona słupszczan, którzy przez lata angażowali się w ważne przedsięwzięcia zarówno w wymiarze miejskim, jak i ogólnopolskim. Choć od 1989 roku, kiedy Polska stała się krajem niepodległym, minęło już wiele lat, to ciągle wiele osób pamięta o jej zaangażowaniu w ruch Solidarności, gdy była nie tylko doradcą i działaczem, ale także jako adwokat broniła wielu represjonowanych. Zresztą nie tylko osoby znane, ale też zwykłych ludzi.

Osobiście cenię panią mecenas także za to, że bardzo często, mimo rozmaitych podziałów politycznych, potrafiła działać ponad nimi, współpracując z ludźmi różnych formacji .

Dlatego w mojej ocenie stałoby się bardzo dobrze, gdyby rada miejska zaakceptowała wniosek Zarządu Regionu Solidarności w Słupsku. (MAZ)

Beata Chrzanowska, przewodnicząca Rady Miejskiej
- W połowie lutego bieżącego roku do Biura Rady Miejskiej wpłynął wniosek Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" w sprawie nadania pani Annie Boguckiej-Skowrońskiej tytułu Honorowego Obywatela Słupska.

Postanowiłam przestawić go jako projekt uchwały, który na najbliższej sesji wprowadzę do programu i poddam pod głosowanie, jeśli radni ten pomysł zaakceptują.
Ja uważam, że pani Anna Bogucka-Skowrońska zasługuje na taki sposób uhonorowania w naszym mieście.

To osoba o dużym autorytecie i ogromnej wiedzy. Ona była w grupie ludzi, którzy w czasach przełomu tworzyli dokumenty zmieniające ustrój naszego państwa.
Była także radną i przewodniczyła Radzie Miejskiej w Słupsku w czasie, kiedy trzeba było wykazać się dużą odpowiedzialnością. Sądzę, że zasługuje na proponowane wyróżnienie.

Lidia Matuszewska, radna SPO, działaczka społeczna
- Nadanie pani Annie Boguckiej -Skowrońskiej tytułu Honorowego Obywatela Słupska jest wspaniałym pomysłem.

Zawsze ją ceniłam, więc z pewnością zagłosuję za podjęciem uchwały w tej sprawie. Pani mecenas bardzo dużo zrobiła dla wielu ludzi. Działała na ich rzecz zarówno w trudnych czasach PRL-u, jak i w wolnej Polsce.

Była działaczką Solidarności, senatorem, jak i miejską radną. We wszystkich tych rolach sprawdzała się bardzo dobre. Myślę, że jest jedną z najlepszych kandydatur do tytułu Honorowego Obywatela Słupska. Na dodatek moim zdaniem nie budzi kontrowersji, bo w Słupsku należy do powszechnie szanowanych osób. Dobrze, że z tą propozycją wyszli działacze związkowi, bo chyba z Solidarnością pani mecenas jest kojarzona przez największą rzeszę słupszczan.

Anna Bogucka--Skowrońska
Urodziła się 23 lutego 1942 roku w Radomiu. Jest absolwentką Wydziału Prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1964-1965 była aplikantem w Sądzie Wojewódzkim w Poznaniu, 1966-1967 - w Sądzie Powiatowym w Słupsku, 1971--1990 aplikant i adwokat w Zespole Adwokackim w Słupsku. W latach 1971-1981 działała w Stronnictwie D emokratycznym. Od 1976 w kontakcie z Komitetem Obrony Robotników. Od IX 1980 była głównym doradcą MKZ, następnie "S" ZR Słupskiego, bo jako praktykująca adwokat nie mogła być członkiem związku zawodowego. W latach 1980-1981 współredagowała tygodnik "Solidarność Słupska". Od III 1981 była członkiem Niezależnego Stowarzyszenia Adwokatów i Aplikantów Adwokackich.

13 grudnia 1981 r. internowana w Ośrodku Odosobnienia w Strzebielinku, a poźniej w innych ośrodkach. Po wyjściu adwokat w kilkudziesięciu procesach działaczy "S" słupskiej oraz spoza regionu, m.in. Lecha Wałęsy, Zbigniewa Romaszewskiego, Anny Walentynowicz, Bogdana Lisa. Kolportowała wydawnictwa niezależne. Wielokrotnie przeprowadzano z nią rozmowy ostrzegawcze, grożono represjami, kilkakrotnie zatrzymana na 48 godzin. W latach 1980-1989 współorganizowała Duszpasterstwa Ludzi Pracy, Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej, KIK. Była działaczką Biskupiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. W latach 1983-1989 była członkiem Komitetu Helsińskiego.

W latach 1989-1991 była członkiem KO "S" w Słupsku, 1991-1998 w UD, przewodnicząca regionu, UW. W latach 1989-1991 senator RP z listy KO "S", od 1991 z listy UD, od 1997 UW, w trakcie trwania kadencji przeszła do klubu AWS. W latach 1990-1993 sekretarz generalny Stowarzyszenia Wspólnota Polska. W latach 1993-1997 adwokat w Zespole Adwokackim nr 3 w Słupsku; sędzia Trybunału Stanu. Zajmowała szereg stanowisk w krajowych władzach adwokatury, w Naczelnej Radzie Adwokackiej, m.in. 2007-2010 członek Wyższego Sądu Adwokatury. Od 2001 prowadzi prywatną kancelarię adwokacką w Słupsku. 2002-2006 radna miasta Słupsk, przewodnicząca rady miasta (wybrana jako kandydat niezależny). Od 2007 ponownie sędzia Trybunału Stanu. Odznaczona m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2001).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza