Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojsko ogłosiło przetarg na budowę tajnego obiektu

Bogumiła Rzeczkowska [email protected]
Kompleks wojskowy Ustka-Wicko Morskie w Centralnym Poligonie Sił Powietrznych za kilka lat wzbogaci swoją infrastrukturę. Wojsko właśnie ogłosiło przetarg na wybudowanie obiektu.
Kompleks wojskowy Ustka-Wicko Morskie w Centralnym Poligonie Sił Powietrznych za kilka lat wzbogaci swoją infrastrukturę. Wojsko właśnie ogłosiło przetarg na wybudowanie obiektu. Łukasz Capar
Wojsko ogłosiło przetarg na budowę ogromnego tajnego obiektu na poligonie Ustka-Wicko Morskie. Pierwszy tom dokumentacji budowlanej jest w całości niejawny. Co będzie oprócz sztabu?

Dane techniczne

Dane techniczne

Budynek sztabu, koszar, szkoleń z wieżą kontroli lotów powstanie na działce nad jez. Wicko w pow. sławieńskim. Wojewoda zachodniopomorski wydał decyzję lokalizacyjną. Powierzchnia użytkowa całkowita obiektu osiągnie prawie 7,2 tysiąca metrów kwadratowych. Obiekt będzie miał trzy kondygnacje o wysokości 10,5-12 metrów. Wieża - ponad 14 metrów. Sala konferencyjna pomieści 400 osób, koszary - 300, pomieszczenia sportowo-kondycyjne - 150. Projekt części sportowej przewiduje boisko do siatkówki, piłki ręcznej, koszykówki i tenisa ziemnego, siłownię, saunę. Obiekt będzie naszpikowany elektroniką w celach szkoleniowych, bojowych i alarmowych. Nie zabraknie luksusu w salach reprezentacyjnych. Zostaną umeblowane skórzanymi kanapami .

Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Gdyni ogłosił przetarg dla Centralnego Poligonu Sił Powietrznych Ustka. Inwestycja ma już gotową dokumentację projektową, która czeka na wykonawcę. Przedmiotem zamówienia jest "Budowa obiektu dowódczo-sztabowo-szkoleniowego dla wojsk ćwiczących na poligonie wraz z uzyskaniem decyzji o pozwolenia na użytkowanie".

O skali i rozmachu, z jakimi wojsko szykuje się do inwestycji, może świadczyć przetarg ograniczony na zaprojektowanie obiektu. Rozstrzygnięto go już rok temu. Na projekty inwestor przeznaczył prawie pół miliona złotych. Do przetargu stanęło osiem firm projektowych. Najwyższa oferta wyniosła prawie trzy miliony złotych. Wygrała firma z Olsztyna, która zaoferowała wykonanie projektów za 230 tysięcy złotych.

Teraz gotowe projekty, w części utajnione, czekają na oferentów, którzy chcą budować sztab. Dokumentacja budowlana o klauzuli "zastrzeżone" jest dostępna do wglądu w siedzibie RZI, ale tylko dla osób z poświadczeniem bezpieczeństwa dostępu do informacji niejawnych. Warunkiem jest też dorobek m.in. w zakresie budowy obiektów użyteczności publicznej lub dla Ministerstwa Obrony Narodowej o wartości co najmniej 7 mln zł. Termin otwarcia kopert wyznaczono na początek maja.

Projekt zagospodarowania terenu, podobnie jak wcześniejszy - budowy obiektów infrastruktury pod pozycją bojową, jest tajny. Budynek dowódczo- -sztabowo-szkoleniowy stanie w miejscu starego hangaru. Bryła w kształcie litery "U" w obrysie prostokąta będzie miała wymiary 55 na 135 metrów. W obiekcie znajdzie się część koszarowa, szkoleniowa, sportowo-kondycyjna, administracyjna, magazynowa. Także wieża kontroli lotów. Trzykondygnacyjna część koszarowa umożliwi zakwaterowanie 300--osobowej kadry odbywającej ćwiczenia.

Część sportowo-kondycyjna będzie miała siłownię, halę sportową z trybunami na 77 widzów, saunę. Z kolei trzykondygnacyjna wieża kontroli lotów jest przewidziana dla personelu kierowania lotów, służb meteo oraz personelu latającego. Na najwyższej kondygnacji wieży będzie dyżurka kontroli lotów z tarasem obserwacyjnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza