Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka sztuka w małej wiosce

(opracował mmb)
Na zdjęciu: reprodukcja przedwojennego obrazu Maxa Pechstaina, przedstawiającego ujście Łupawy.
Na zdjęciu: reprodukcja przedwojennego obrazu Maxa Pechstaina, przedstawiającego ujście Łupawy.
Trzeciego maja rozpocznie się tu dziesięciodniowe sympozjum artystów o nazwie "Horizonten - Horyzonty". Odżywa dawna tradycja. Przed wojną tereny te nawiedzały największe sławy malarskie.

Artyści umiędzynarodowili Smołdziński Las. Trzeciego maja rozpocznie się tu dziesięciodniowe sympozjum artystów o nazwie "Horizonten - Horyzonty". Odżywa dawna tradycja. Przed wojną tereny te nawiedzały największe sławy malarskie.

14 artystów z Gdańska i Berlina z dala od zgiełku wielkiego miasta zmierzy się z zagadnieniem krajobrazu Słowińskiego Parku Narodowego, będącego światowym rezerwatem biosfery UNESCO, w aspekcie kulturalnym.

Sympozjum sztuki jest pierwszą z pięciu imprez, w której wezmą udział artyści i naukowcy Związku Berlińskich Artystów (VBK) z Berlina i Akademii Sztuk Pięknych (ASP) z Gdańska. Dopełnieniem sympozjum w Smołdzińskim Lesie będzie interdyscyplinarna, artystyczna otwarta debata na temat sztuki nowoczesnej, która odbędzie się w dniach 14-16 maja na ASP w Gdańsku. Jesienią prace uczestników sympozjum prezentowane będą w Galerii Berlińskiej VBK, jak również w salach gdańskiej ASP dla szerszej publiczności obydwu krajów.

Pomysł spotkania polsko-niemieckiego pochodzi z polskiej prowincji. Zaangażowanie społeczności Smołdzińskiego Lasu na rzecz swojej małej ojczyzny splotło się z kreatywną ciekawością artystów z Berlina i Gdańska. Wspólnie poruszą tematy jednakowo ważne w wymiarze regionalnym, jak i europejskim: w jaki sposób badanie dziedzictwa kulturalno-historycznego tego wiejskiego regionu, który ze względu na swoje burzliwe dzieje zamieszkiwali Polacy, Niemcy, Kaszubi i słowiańscy Pomorzanie może zachęcić współcześnie żyjących do poszukiwania własnej tożsamości z tym regionem; jak tworzy się europejska świadomość; jakie pomysły popularyzacji ochrony środowiska tego niepowtarzalnego krajobrazu wybrzeża Morza Bałtyckiego mogłyby powstać. Zróżnicowane postrzeganie naturalnego, jak i kulturalnego krajobrazu Smołdzińskiego Lasu przez uczestniczących w projekcie artystów może wyrażać się w formie realistycznej, metaforycznej, abstrakcyjnej, czy też jako performance.

W czasie sympozjum uczestnicy będą gośćmi pensjonatu "Galeria Sen" Krystyny Reichel i pensjonatu "Kalmus" Krystyny Batruch, w których często bywają i mile widziani są artyści, muzycy, fotografowie realizujący swoje kreatywne projekty.

Oprócz wielu wycieczek do Parku Narodowego, program ramowy sympozjum zakłada fachowe wykłady o sztuce i tematyce regionalno-historycznej: "Pomorze Środkowe i Artyści", "Max Pechstein", " Otto Freundlich", "Tadeusz Kantor" i "Ignacy Bogdanowicz".

"Pomorze Środkowe i artyści"- referat historyka sztuki Lucjana Hanaka z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku odbędzie się w Swołowie Swołowo 7 maja.

"Stara szkoła - wielokulturowa wieś"-referat z wykładem i wspomnieniami świadków naocznych: Ireną Kurek (Smołdziński Las) i Regina Schön (Berlin ) zostanie wygłoszony w Starej Szkole w Smołdzińskim Lesie 9 maja. Spotkania uczestniczących w projekcie artystów z zaangażowanymi mieszkańcami powiatu słupskiego pomogą lepiej zrozumieć osobliwości tego środkowoeuropejskiego regionu i poszerzyć indywidualne horyzonty. Impreza odbywa się pod patronatem Ministra Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec prof. dr Marii Böhmer i Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza