Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie dajmy się oszukać nieuczciwemu pracodawcy (rozmowa)

Krzysztof Piotrkowski
Roman Giedrojć radzi, aby, podejmując pracę, u pracodawcy zadbać o jak najszybsze zawarcie z nim umowy na piśmie.
Roman Giedrojć radzi, aby, podejmując pracę, u pracodawcy zadbać o jak najszybsze zawarcie z nim umowy na piśmie. Krzysztof Piotrkowski
Rozmowa "Głosu" z Romanem Giedrojciem, szefem słupskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy.

Z Romanem Giedrojciem, kierownikiem PIP w Słupsku, rozmawiamy o tym, na co należy uważać, aby nie zostać oszukanym w pracy sezonowej.

Pracodawcy już szukają pracowników na sezon. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby nie zostać oszukanym?
Przede wszystkim młodzi ludzie, którzy najczęściej podejmują taką pracę, powinni zadbać o to, aby pracodawca zawarł z nimi umowę. Najlepiej, jeżeli byłaby to umowa o pracę, która daje nam m.in. prawo do urlopu wypoczynkowego. Umowa na piśmie powinna być zawarta nie później niż w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika.

Bywa jednak tak, że podczas sezonu pracodawcy zawierają ustną umowę z pracownikiem lub zawarcie umowy odkładają w czasie...
Kiedy pracujemy tydzień lub dwa tygodnie bez umowy, nie zastanawiajmy się, tylko zgłośmy to do inspekcji pracy. Bardzo ważne w takich sytuacjach jest szybkie działanie. Może zdarzyć się tak, że po miesiącu pracy pracownik nie dostanie wynagrodzenia i nie ma za co wrócić do domu. Poza tym im bliżej końca sezonu, tym kontakt z pracodawcą może być utrudniony. Część ośrodków i punktów gastronomicznych działa tylko przez sezon, a wraz z jego końcem zamyka działalność. Pracodawcę, który wyjechał, ciężko później znaleźć. Zachęcam do szukania pomocy w oddziałach inspekcji pracy. Każdą sprawę traktujemy priorytetowo, zwłaszcza że bardzo często oszukanymi pracownikami są młodzi ludzie wchodzący dopiero na rynek pracy i którzy od razu wpadają w sidła nieuczciwych pracodawców.

Pracownicy czasami boją się poprosić o pomoc, bo są zastraszani przez pracodawcę, który wmawia im, że i tak nikt im nie uwierzy.
Niestety, młodzi ludzie podatni są na zastraszanie. Większość z nich podejmuje swoją pierwszą pracę w życiu i jest ufna w stosunku do pracodawcy. Pomimo iż duża część pracodawców dba o swoich pracowników, zawsze znajdą się tacy, którzy żerują na niewiedzy i braku doświadczenia młodych ludzi. Nie bójmy się prosić o pomoc inspekcję pracy, która podejmie szybkie kroki wyjaśniające.

Kiedy najpóźniej powinniśmy otrzymać wynagrodzenie za przepracowany okres pracy?
Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że wynagrodzenie powinniśmy otrzymać raz w miesiącu. Nie pozwólmy, aby pracodawca próbował doprowadzić do sytuacji, w której ma nam zapłacić całość wynagrodzenia dopiero po dwóch lub trzech przepracowanych miesiącach. Jeżeli po miesiącu pracy pracodawca proponuje nam coś takiego i odkłada zapłatę wynagrodzenia, natychmiast zgłośmy to do inspekcji pracy. Pamiętajmy także, że wynagrodzenie powinniśmy otrzymać nie później niż do 10. dnia każdego miesiąca.

Czy pracodawca może testować pracownika podczas tzw. darmowych dni próbnych?
Absolutnie nie. Pamiętajmy, że nie ma czegoś takiego jak darmowa praca na próbę i nie pozwólmy sobie wmówić, że jest inaczej. Często bywa tak, że młody człowiek przepracuje tydzień za darmo, a po tym czasie słyszy od pracodawcy, że się do tej pracy nie nadaje i zostaje z niczym.

Rozmawiała
Dorota Aleksandrowicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza