Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minóg morski żyje w Łebsku

Wojciech Frelichowski [email protected]
Minóg morski jest  gatunkiem podlegającym  w Polsce ścisłej ochronie
Minóg morski jest gatunkiem podlegającym w Polsce ścisłej ochronie SPN
W Słowińskim Parku Narodowym mamy minoga morskiego. To rzadkie zwierzę wodne zauważono w jeziorze Łebsko

Minóg morski to pasożytniczy gatunek bezżuchwowca z rodziny minogowatych. Wyglądem przypomina trochę węgorza (czasem jest nawet z nim mylony). Może mieć długość do 100 centymetrów i osiągnąć wagę nawet trzech kilogramów. - Osobnik, który został ostatnio zaobserwowany w jeziorze Łebsko, był mniejszy. Zwierzę mierzyło 660 milimetrów i miało masę ciała - 516 gramów - informuje Marek Sobocki, wicedyrektor Słowińskiego Parku Narodowego.

Zobacz także: Radni powiatu słupskiego chcą odwołania dyrektorki SPN

To już trzecia obserwacja minoga morskiego w jeziorze Łebsko w tym roku. Podobnie jak w przypadku poprzednich spotkań z tym zwierzęciem, po zrobieniu zdjęć oraz podstawowych pomiarów, minóg został w dobrej kondycji bezzwłocznie wypuszczony do wody.
Jak wyjaśnia Marek Sobocki, minóg morski prowadzi zwykle pasożytniczy tryb życia. Jego żywicielem są ryby, z których wysysa krew, przysysając się do łososi, dorszy, rekinów a czasem nawet do wielorybów. Bytuje głównie w morzu (wody północne części Atlantyku, w Bałtyku, a także w części Morza Śródziemnego). Na tarło wchodzi do rzek. - I dlatego prawdopodobnie ostatnio spotkaliśmy go w Łebsku - przypuszcza wicedyrektor SPN-u.

Minogi, w przeciwieństwie do ryb, nie posiadają wykształconej czaszki oraz szczęki. Nie mają też płetw parzystych (brzusznych oraz piersiowych), a jedynie dwie płetwy grzbietowe oraz jedną płetwę ogonową.
Obecność minogów morskich w SPN jest o tyle niezwykła, że brak jest w ostatnich latach doniesień o obserwacji tego gatunku na obszarze śródlądowych wód Polski.

Minogi należą do grupy najstarszych kręgowców w historii Ziemi, a szczątki kopalne tych zwierząt datowane są na okres syluru, czyli na około 430 mln lat temu. Dlatego obecnych przedstawicieli tej grupy zwierząt można nazwać żywymi skamielinami.
W Polsce stwierdzono występowanie czterech gatunków minogów, z czego aż trzy gatunki występują w wodach Słowińskiego Parku Narodowego. Są to: minóg strumieniowy, minóg rzeczny oraz minóg morski. Zagrożeniem dla minogów jest pogarszający się stan wód, a także zabudowa hydrotechniczna rzek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza