Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat i gminy zrzucą się na stworzenie ośrodka metodycznego

Andrzej Gurba [email protected]
- Chcemy stworzyć coś na kształt lokalnego ośrodka metodycznego. Nie zamierzamy jednak budować żadnych obiektów, zatrudniać urzędników itp. Chodzi o kreowanie wspólnej i spójnej polityki edukacyjnej organów prowadzących na wszystkich szczeblach edukacyjnych - mówi Dariusz Glazik, naczelnik wydziału edukacji w Starostwie Powiatowym w Bytowie.
- Chcemy stworzyć coś na kształt lokalnego ośrodka metodycznego. Nie zamierzamy jednak budować żadnych obiektów, zatrudniać urzędników itp. Chodzi o kreowanie wspólnej i spójnej polityki edukacyjnej organów prowadzących na wszystkich szczeblach edukacyjnych - mówi Dariusz Glazik, naczelnik wydziału edukacji w Starostwie Powiatowym w Bytowie. Archiwum
Powiat i gminy z powiatu bytowskiego złożą się na lokalny system doskonalenia nauczycieli.

Starostwo i gminy w powiecie bytowskim stworzą własny lokalny system doskonalenia nauczycieli. Już ustalono, ile w tym roku każdy samorząd wyłoży na to pieniędzy. Intencyjne porozumienie w tej sprawie podpisane zostanie 2 czerwca.

- Chcemy stworzyć coś na kształt lokalnego ośrodka metodycznego. Nie zamierzamy jednak budować żadnych obiektów, zatrudniać urzędników itp. Chodzi o kreowanie wspólnej i spójnej polityki edukacyjnej organów prowadzących na wszystkich szczeblach edukacyjnych - mówi Dariusz Glazik, naczelnik wydziału edukacji w Starostwie Powiatowym w Bytowie.

- Projekt zakłada wspólną partycypację wszystkich jednostek samorządu terytorialnego z terenu powiatu bytowskiego w budowie powiatowego systemu wspierania nauczycieli na wszystkich szczeblach edukacyjnych. Stanowi swoistą próbę powołania do życia niezinstytucjonalizowanej formy ośrodka kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli. Stanowi przejaw troski samorządu i wzięcia odpowiedzialności za jakość edukacji w powiecie bytowskim.

Zobacz także: Rodzice i nauczyciele mówią likwidacji szkoły "nie"

Projekt zakłada zlecenie przez samorządy prowadzenia zadania własnego w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli organizacji pozarządowej wyłonionej w drodze otwartego konkursu ofert. Proponuje się stworzenie "samorządowego konsorcjum", którego liderem będzie gmina Bytów - czytamy w dokumencie dotyczącym tej inicjatywy. Roczna składka z ośmiu gmin wiejskich wynosi po 2 tysiące złotych. Bytów, Miastko oraz powiat wyłożą po 4 tysiące złotych. Łącznie daje to w tym roku 28 tysięcy złotych.

- Te środki finansowe samorządy mogą wyodrębniać z odpisu na doskonalenie zawodowe nauczycieli. Pokrywane byłyby z nich wydatki związane bezpośrednio z doskonaleniem zawodowym nauczycieli, tj. doradcy metodyczni, prelegenci, koordynatorzy danej sieci, wynajmy sal, lekcje pokazowe itp. - wymienia Glazik.

Kwota nie jest duża. - Nie jest, ale to tylko na kilka miesięcy tego roku. Zobaczymy, jak potoczy się ta inicjatywa, czy znajdzie się chętny do organizacji tych zadań itd. Na przyszły rok te kwoty mogą być wyższe - mówi D. Glazik. Na sierpień, wrzesień tego roku planuje się ogłoszenie konkursu i wybór organizacji pozarządowej, która zajęłaby się prowadzeniem doskonalenia nauczycieli.
Pozostając przy temacie edukacji, naczelnik informuje, że z początkiem nowego roku szkolnego nie będzie już dotychczasowych opłat za korzystanie z dzienników elektronicznych (zmieniły się przepisy). Teraz rodzice uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych płacą za to rocznie około dwudziestu złotych. Te koszty (oprogramowanie licencyjne) pokryje teraz powiat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza