Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy szare foki wypuszczone do Bałtyku (wideo, zdjęcia)

Marcin Kamiński
Każda z fok otrzymała specjalny nadajnik, który pozwoli śledzić ich wędrówkę.
Każda z fok otrzymała specjalny nadajnik, który pozwoli śledzić ich wędrówkę. Marcin Kamiński
W tym roku do Bałtyku trafi dziewięć fok szarych. Trzy z nich (Norda, Natka i Neptun), to urodzone w fokarium Stacji Morskiej IO UG w Helu szczenięta, które w czwartek zostały wypuszczone do swojego naturalnego środowiska w Słowińskim Parku Narodowym.
Trzy foki wypuszczone do Bałtyku Trzy foki wypuszczone do Bałtyku

Trzy foki wypuszczone do Bałtyku

Pozostałe sześć fok przyszło na świat w naturze, ale osobniki te wymagały rehabilitacji i pomocy ekspertów. Zostaną one wypuszczone na morzu, w rejonie Zatoki Gdańskiej, w miejscu ich znalezienia - informuje organizacja ekologiczna WWF Polska.

Zobacz także: W Czołpinie wypuszczono do morza trzy foki (zdjęcia, wideo)

Trzy foki szare urodziły się w tym roku w helskiej Stacji - mówi Katarzyna Pietrasik z WWF Polska. - Każda z nich otrzymała specjalny nadajnik, zakupiony w ramach projektu prowadzonego przez WWF i Stację Morską IO UG, który pozwoli śledzić ich wędrówki przez pierwsze miesiące ich życia na wolności. Dzięki specjalnej mapie dostępnej na stronie internetowej wędrówkifok.wwf.pl każdy będzie mógł poznać ich dalsze losy.

W tym roku do Bałtyku zostanie wypuszczonych w sumie dziewięć fok szarych. Oprócz trzech urodzonych w fokarium, sześć z nich urodziło się w naturze. Wymagały jednak pomocy i rehabilitacji. Na pomoc pospieszyli im wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF. Jedna z nich została już wypuszczona z łodzi, na morzu. Pozostałe pięć wróci do Bałtyku jak tylko będą do tego gotowe. Zależy to zarówno od stanu ich zdrowia, jak i umiejętności samodzielnego zdobywania pokarmu. Także te foki będą wyposażone w nadajniki zakupione m.in. przy wsparciu WWF Polska.

Zgodnie z tradycją foki, które urodziły się w fokarium mają imiona zaczynające się na kolejną literę alfabetu. W tym roku jest to litera N, a focze maluchy nazywają się Norda, Natka i Neptun. Z kolei urodzone w naturze zwierzęta, które w Stacji Morskiej wracają do zdrowia, zostały nazwane od miejsc ich znalezienia. Wśród nich jest Cypelka, Kuzia, Władek, Piachu, Decet i Chałupka.

Nadajniki są przyklejone do sierści fok i odpadną w momencie linienia, czyli w maju przyszłego roku. . Nie będą wprawdzie tak długo wysyłać sygnałów, ale mogą służyć jako znak identyfikacyjny fok, są bowiem pomalowane na różne kolory. Informacje zebrane z tych urządzeń pozwolą na dalsze analizy strategii wędrówek fok szarych -miejsc, gdzie najczęściej przebywają, kierunku ich wędrówek, a także czasu i głębokości nurkowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza