Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 70 lecia słupskiej SP2 (wideo)

Monika Zacharzewska [email protected]
Słupska Szkoła Podstawowa nr 2 obchodziła wczoraj jubileusz 70-lecia. Jedną z pierwszych uczennic szkoły była Janina Stojecka.
Słupska Szkoła Podstawowa nr 2 obchodziła wczoraj jubileusz 70-lecia. Jedną z pierwszych uczennic szkoły była Janina Stojecka. Monika Zacharzewska
Słupska Szkoła Podstawowa nr 2 obchodziła wczoraj jubileusz 70-lecia. Jedną z pierwszych uczennic szkoły była Janina Stojecka.

- Urodziłam się na Kujawach, ale Niemcy wysiedlili nas za Warszawę. Po wojnie nie było już do czego wracać, więc razem z rodzicami i czwórką rodzeństwa trafiliśmy do Słupska. Zamieszkaliśmy na ul. św. Piotra, a w październiku 1945 roku przyszłam do tej szkoły. Trafiłam do drugiej klasy - wspomina pani Janina Stojecka, która wówczas nazywała się Nowowiejska. - Ja za okupacji uczyłam się trochę i dlatego przydzielili mnie, ośmiolatkę, do drugiej klasy. Jednak razem ze mną chodziły i dziewczynki 13-letnie. Byliśmy taką mieszanką dzieciaków z różnych stron, z różnymi doświadczeniami.

Pani Janina wspomina, że z zewnątrz budynek szkoły wyglądał prawie tak jak dzisiaj, ale w środku było bardzo biednie. - Niemcy prawie nic po sobie nie zostawili. Brakowało ławek, nie pamiętam, abyśmy mieli jakieś książki. Na Starym Rynku działał już papierniczy, gdzie kupowaliśmy jakieś przybory.

Wyjątkowy gość wczorajszego jubileuszu do budynku szkoły przychodził w ostatnich latach wiele razy. - To tu zawsze głosuję, ale na parterze. Na piętro weszłam pierwszy raz, odkąd skończyłam tu naukę. Jestem tu sercem, bo to tu jest moje dzieciństwo. Jestem bardzo wzruszona - mówi pani Janina.

Wczoraj pani Janina uczestniczyła w jubileuszowych obchodach w szkole, która dzisiaj kultywuje kaszubskie tradycje. Występy kaszubskich zespołów podziwiali goście wczorajszego uroczystego wydarzenia na sali gimnastycznej. Ponadto dwójka szczyci się tym, że jest jednym z liderów w sporcie szkolnym.

Zobacz także: Obchody 70-lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 1 w Słupsku

Aktualnie w SP nr 2 w 18 klasach uczy się 243 uczniów. Kształci ich 48 pedagogów. Są też dwa oddziały przedszkolne.
Szkołą kieruje Kazimierz Skiba, który jest czwartym i najdłużej urzędującym dyrektorem dwójki, bo jest na stanowisku od 1992 roku. Przed nim szkołą przy Henryka Pobożnego kierowali Włodzimierz Rogoziński, Ludwik Rzeczkowski i Andrzej Leśniak. Wczoraj dyrektor spotkał się z pracownikami, emerytami i absolwentami szkoły.

Dzisiejsza Szkoła Podstawowa nr 2 była jedną z pierwszych polskich szkół w Słupsku po II wojnie światowej. Pierwsza polska szkoła w Słupsku rozpoczęła zajęcia w sierpniu 1945 roku. W związku z dalszym napływem osadników do miasta zaistniała konieczność utworzenia kolejnej szkoły podstawowej. Jej organizację powierzono byłemu kierownikowi szkoły w Czerninie Włodzimierzowi Rogozińskiemu.

Tak rozpoczęła działalność Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Słupsku. Pierwsze zajęcia odbywał y się przy ul. Deotymy. Wkrótce potem szkoła została przeniesiona do budynku przy ul. Quebbe, obecnie to Henryka Pobożnego. W budynku przy dzisiejszej ul. Henryka Pobożnego, w którym znalazła się siedziba Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2, lekcje rozpoczęły się 10 października 1945 roku. Uczono dzieci w klasach I-VI z dzielnic położonych na prawym brzegu rzeki Słupi. 2 czerwca 1946 roku odbyła się uroczystość poświęcenia szkoły i nadania jej imienia Tadeusza Kościuszki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza