Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogłoszono progi punktowe do szkół

Zbigniew Marecki [email protected]
Wczoraj  kandydaci do szkół ponadgimnazjalnych dowiedzieli się,  czy mają szansę dostać się do wybranych elektronicznie klas
Wczoraj kandydaci do szkół ponadgimnazjalnych dowiedzieli się, czy mają szansę dostać się do wybranych elektronicznie klas Krzysztof Piotrkowskli
Progi punktowe , które odsłonięto wczoraj w południe, wzbudzały bardzo zainteresowanie we wszystkich szkołach. Na zdjęciu: II LO w Słupsku.

Jak się okazuje, w tym roku najwyższy próg punktowy został ustalony dla przyszłej klasy 1C w I LO w Słupsku. Tam kandydat musiał mieć minimum 150 punktów. Z kolei do klasy 1B w II LO mogą się dostać uczniowie , którzy zdobyli co najm niej 145 punktów.

Powyżej 140 punktów próg wynosił tylko jeszcze w klasie 1A w II LO. Tam ustalono go na poziomie 142 punktów.
- Generalnie wszystkie osoby, które osiągnęły wymagany próg zostaną przyjęte, chyba że same przeniosą się do innych szkół. Tak się może stać w przypadku osób, którwe ubiegają się o przyjęcie do obleganych III LO w Gdyni czy Liceum Plastycznego w Szczecinie. Niekiedy także zwalniają się wolne miejsca , gdy rodzina wyprowadza się z miasta i zabiera dziecko z sobą - mówi Mariusz Domański, dyrektor II LO w Słupsku.

Zobacz także: Egzamin gimnazjalny 2015. Uczniowie o testach (wideo, odpowiedzi, zadania)

Jak zwykle , niższe progi punktowe pojawiły się w mniej obleganych szkołach. Na przykład w popularnym V LO progri do poszczególnych klas nie przekraczały 130 punktów(1A - 116; 1B - 120; 1 C - 117; 1D - 127) .Nieco niższe progi punktowe pojawiają się w technikach. W tym roku sprawdziliśmy, jak one kształują się w klasach technikalnych w słupskim elektryku. Tam, aby dostać się do klasy techników obsługi turystyki, trzeba było zdobyć co najmniej 74 punkty.

Natomiast aby się dostać do klasy kształcącej techników elektryków trzeba było się wykazać minimum 104 punktami. W klasie dla techników elektroników próg był niższy. Wynosi 89,8 punkta. Z kolei kandydat do klasy technika informatyka musiał się wykazać co najmniej 94,8 punktami. W klasie techników teleinformatyków próg wynosi 92,8 punkta, a w klasie technikum hotelarskiego - 78,6 punkta. Najniższy próg został ustalony dla klasy techników żywienia i usług gastronomicznych. Tam wynosi 61,8 punkta.
- Każdy z uczniów dowiedział się już, ile zdobył punktów, ale ze względu na ochronę danych osobowych nie upubliczniamy informacji zbiorczej, ile pkt. zdobyli wszyscy uczniowie - tłumaczy Aldona Pląska, dyrektor elektryka.

Teraz absolwenci gimnazjów muszą dostarczyć do wybranych szkół, gdzie spełnili wymóg punktów, świadectwo ukończenia gimnazjum. W ten sposób potwierdzą, że chcą się uczyć w tej klasie. Muszą to zrobić do godz. 12 6 lipca. Następnego dnia w południe w szkołach zostaną wywieszone listy przyjętych.

Natomiast ci, którzy nie przekroczyli progu punktowego, muszą szukać dla siebie wolnych miejsc w szkołach, gdzie progi punktowe są niższe, a w klasach są jeszcze wolne miejsca. Takie sytuacje występują jeszcze w wielu szkołach. Nie tylko w miejskich, ale także w placówkach niepublicznych, w których często progi punktowe nie mają aż tak dużego znaczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza