Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Redzikowie trwa budowa superpłotu

Bogumiła Rzeczkowska [email protected]
Pracownicy na terenie przyszłej bazy zaczęli pierwsze roboty. Projekty są niejawne, budowa - objęta ścisłą tajemnicą.
Pracownicy na terenie przyszłej bazy zaczęli pierwsze roboty. Projekty są niejawne, budowa - objęta ścisłą tajemnicą. Krzysztof Piotrkowski
Na terenie przyszłej bazy przeciwrakietowej w Redzikowie zaczęła się budowa ogrodzenia, na które Polska wyda ponad 41 mln złotych

W podsłupskim Redzikowie rozpoczęły się prace budowlane. Wykonawca zaczyna stawiać ogrodzenie bazy antyrakietowej. To realizacja głośnego zamówienia publicznego, na które budżet Ministerstwa Obrony Narodowej wyda ponad 41,1 mln zł. Umowę podpisano z konsorcjum Zeus S.A. - Elektrobud-Grudziądz Sp. z o.o., które wygrało nagocjacje na projekty i budowę ogrodzenia z montażem systemów zabezpieczeń elektronicznych, ogrodzenia zewnętrznego wokół kompleksu wojskowego oraz dwóch nowych biur przepustek przy głównych wjazdach.

Umowa przewiduje też wycinkę drzew i wylesienia, rozbiórkę schronów samolotowych, schronów amunicji i strzelnicy, budowę ogrodzenia wewnętrznego oraz wykonanie instalacji alarmowych i oświetlenia.

To pierwsza umowa budowlana na prace w Redzikowie. Dodajmy, że najwyższa spośród trzech ofert przekraczała 44, 6 mln zł, a procedurę przeprowadził Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Gdyni w trybie negocjacji bez uprzedniej publikacji ogłoszenia w serwisach zamówień publicznych.

Zobacz także: Wojsko w Słupsku inwestuje. Na początek będzie nowy płot

RZI uzasadnił to "wystąpieniem pilnej konieczności związanej z wydarzeniami, których podmiot zamawiający nie mógł przewidzieć". Powołał się na fakt zawarcia umów międzynarodowych między rządem polskim i amerykańskim, szereg rozporządzeń, decyzji i rozkazów, dotyczących rozmieszczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej antybalistycznych obronnych rakiet przechwytujących. Uzgodnienia przewidywały utworzenie polskiego Batalionu Ochrony Bazy. Natomiast niezbędnym warunkiem do rozpoczęcia amerykańskich instalacji rakietowych jest wybudowanie przez Polskę oraz uruchomienie ochrony bazy do 31 marca 2016 roku.

RZI wyjaśnia, że aby wywiązać się z międzynarodowych uzgodnień, najbardziej optymalnym rozwiązaniem było przeprowadzenie negocjacji bez ogłoszenia na roboty budowlane w formie zaprojektuj i zbuduj z wybranymi firmami, które realizowały dla RZI w Gdyni zamówienia o podobnym charakterze.

- Podpisanie umowy ze sprawdzonym wykonawcą rokuje dotrzymanie uzgodnionych terminów i profesjonalne wykonanie robót budowlanych - uzasadnia RZI. Według USA, system Aegis Ashore, jaki ma powstać w Redzikowie, budowany jest z myślą o zwalczaniu zagrożenia atakiem pociskami balistycznymi odpalonymi z obszaru Bliskiego Wschodu. Na jego powstanie mieszkańcy regionu nie mają wpływu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza