Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Starkowie powstało Muzeum Śledzia

Daniel Klusek [email protected]
Na wystawie w Muzeum Śledzia można zobaczyć, jak i czym w ciągu setek lat łowiono te ryby. Po odwiedzeniu ekspozycji będzie też możliwość degustacji śledzi.
Na wystawie w Muzeum Śledzia można zobaczyć, jak i czym w ciągu setek lat łowiono te ryby. Po odwiedzeniu ekspozycji będzie też możliwość degustacji śledzi. Archiwum Muzeum
Na wystawie w Muzeum Śledzia można zobaczyć, jak i czym w ciągu setek lat łowiono te ryby. Po odwiedzeniu ekspozycji będzie też możliwość degustacji śledzi.

- To pierwsze tego typu muzeum w Polsce - mówi Adam Kamiński, pomysłodawca i właściciel Muzeum Śledzia, które mieści się w Zagrodzie Śledziowej w Starkowie. - Nasza zagroda znajduje się zaledwie siedem kilometrów od Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Dlatego chcemy być czymś w rodzaju filii placówki w Swołowie, uzupełnić jej ofertę. Ponieważ nieopodal biegnie ścieżka rowerowa, liczymy również na rowerzystów, którzy jadąc na trasie Słupsk - Ustka, właśnie u nas będą mogli się zatrzymać.

Zagroda Śledziowa powstała w budynku z 1832 roku. Jego remont i rewitalizacja trwały pięć lat, w czym pomogła unijna dotacja.
W efekcie powstało muzeum, w którym zobaczyć będzie można kolekcję pojemników śledziowych z ostatniego stulecia, sprawdzić, jak zmieniały się metody połowu śledzi w ciągu tysiąclecia, jest też kolekcja opakowań konserw. Uzupełnieniem wystawy są również filmy dokumentalne o ostatnich połowach śledzi w Rowach.

Zobacz także: Wypadek w Starkowie. Kierujący motorowerem w szpitalu

- Teraz rybacy łowią już głównie dorsze i łososie. Śledź stał się rybą nieco niedocenioną - mówi Adam Kamiński. - Tym muzeum chcemy przywrócić śledziom należne im miejsce. Każda osoba odwiedzająca muzeum będzie mogła za dodatkową opłatą skosztować tych ryb przygotowanych na kilkanaście sposobów, zarówno według klasycznych receptur, jak i z nieoczywistymi dodatkami i przyprawami. Docelowo będą też śledziowe frytki.

Muzeum Śledzia czynne będzie w Starkowie od 1 sierpnia codziennie w godz. 10-18. Bilety kosztować będą pięć i cztery złote. Grupy powyżej 20 osób proszone są o wcześniejsze umówienie się pod numerem tel. 664 183 726.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza