Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rowcia wraca do zdrowia w fokarium w Helu

Zbigniew Marecki [email protected]
Znaleziona na plaży w Rowach  foczka pospolita  odbywa kurację  w fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.
Znaleziona na plaży w Rowach foczka pospolita odbywa kurację w fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Krzysztof Skóra
Znaleziona na plaży w Rowach foczka pospolita odbywa kurację w fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Jak już informowaliśmy, 31 lipca małą fokę pospolitą znaleziono na plaży w Rowie. Pracownicy Słowińskiego Parku Narodowego po raz kolejny stanęli na wysokości zadania i jako pierwsi udzielili pomocy młodej foce. Po ich interwencji zwierzę trafiło pod opiekę ratowników z Helu.- Znajdę nazwaliśmy Rowcią. Jest nieco osłabiona, ale wraca jej humor. Mamy nadzieję, że będziemy ją mogli wypuścić na wolność - mówi prof. Krzysztof Skóra, dyr. Stacji Morskiej w Helu.

Młoda foka została nawodniona i nakarmiona. Najprawdopodobniej matka młodego ssaka zaginęła. Według wstępnej oceny dr Iwony Pawliczki mała foka w chwili znalezienia miała około 2 tygodni. Powinna być przy mamie, ssać mleko i razem z nią uczyć się życia do co najmniej drugiego miesiąca życia. To odróżnia ten gatunek od foki szarej, której szczenięta są samodzielne i opuszczają matkę po trzecim tygodniu życia. Teraz Rowcia waży już ponad 10 kg i ma przeszło 90 cm długości. Żywiona jest rybną owsianką.

Zobacz także: Foka znaleziona w Rowach jest już pod opieką Stacji Morskiej w Helu

Foka pospolita występuje w wodach klimatu umiarkowanego, subarktycznego i na wybrzeżach mórz strefy okołobiegunowej. Zamieszkuje północne wybrzeża Atlantyku i Pacyfiku. W Atlantyku obszar jej występowania dochodzi do granicy Portugalii i Meksyku. Na Pacyfiku spotykana jest wzdłuż wybrzeży Kanady i Chin. Można ją także spotkać w zachodnim Bałtyku po wyspy Uznam i Wolin. Bałtycka populacja liczy 600-700 sztuk.

Cechuje ją słaby węch, ale bardzo dobry słuch oraz doskonały wzrok. Foka unika wypływania na otwarte wody. Żyje zazwyczaj w wodach płytkich przy kamienistych wybrzeżach. Czasami spotyka się ją blisko ujść rzek oraz przy niewielkich piaszczystych wyspach. Zjadają głównie śledzie i ryby dorszowate. Dietę uzupełniają bezkręgowcami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza