Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła trzecia część policyjnej kampanii "Użyj wyobraźni" (zobacz szokujący klip)

Fot. klatka z filmu
Trzecia część kampanii dotyczy bezpieczeństwa pieszych, którzy w okresie jesienno-zimowym są szczególnie narażeni na potrącenia.
Trzecia część kampanii dotyczy bezpieczeństwa pieszych, którzy w okresie jesienno-zimowym są szczególnie narażeni na potrącenia. Fot. klatka z filmu
"Użyj wyobraźni" to hasło ogólnopolskiej społecznej kampanii, której celem jest poprawa bezpieczeństwa najbardziej zagrożonych użytkowników drogi.

Trzecia część pt. "Niewidoczni" dotyczy bezpieczeństwa pieszych, którzy w okresie jesienno-zimowym są szczególnie narażeni na potrącenia.

Tym razem policja podjęła temat bezpieczeństwa osób pieszych na drogach - w okresie jesienno-zimowym są oni bowiem szczególnie zagrożeni. Statystyki nie pozostawiają tu złudzeń: w 2008 r. w Polsce odnotowano 15 024 wypadków z udziałem pieszych, w których zginęły 1893 osoby, a 14 263 odniosły obrażenia ciała.

Kampania rozpoczęła się w kwietniu akcją dotyczącą bezpiecznej jazdy motocyklistów. Przyjęto ją z zainteresowaniem, a dyskusja wokół problemu była niezwykle emocjonalna. W sierpniu, podczas drugiej odsłony kampanii, twórcy programu zwrócili się do młodych kierowców, zachęcając ich do używania wyobraźni podczas jazdy samochodem - spot "Samochód to nie zabawka", bardzo sugestywny, wręcz szokujący, miał zaintrygować, wciągnąć do dyskusji, pobudzić do myślenia, a w końcu skłonić do refleksji nad własnym zachowaniem na drodze oraz jego nieuchronnymi skutkami.

Obecnie zaczyna się trzecia odsłona kampanii po hasłem "Niewidoczni", poświęcona bezpieczeństwu pieszych - niechronionych uczestników ruchu drogowego. Jest ona skierowana zarówno do pieszych, jak i do kierowców.

W 2008 r. odnotowano 15 024 wypadków z udziałem osób pieszych (30,6% ogółu), w których zginęły 1893 osoby (34,8 % wszystkich ofiar śmiertelnych), a 14 263 osoby odniosły obrażenia ciała.

W wielu przypadkach to sami piesi, swoim nieprawidłowym zachowaniem, przyczyniali się do tragedii. W ubiegłym roku spowodowali oni 6215 wypadków drogowych, w których zginęły 1004 osoby, a 5363 osób zostało rannych. Trzeba tu podkreślić jeszcze jeden fakt: najliczniejszą grupę pieszych - sprawców wypadków - stanowiły dzieci w wieku szkolnym (7-14 lat), które przyczyniły się do 1007 wypadków.

Wcześnie zapadający zmierzch, zamglenia, opady deszczu i śniegu, a co za tym idzie ograniczona widoczność sprawia, że piesi stanowią grupę szczególnie narażoną na udział w wypadkach drogowych. W takich warunkach kierowca dostrzega pieszego w ostatniej chwili, kiedy, najczęściej, jest już za późno na jakikolwiek manewr.

Wielu tragediom można byłoby jednak zapobiec, gdyby pieszy miał choćby mały element odblaskowy. Pamiętajmy, że kierowca widzi osobę poruszającą się po drodze z odległości około 40 metrów - wystarczy jednak, że pieszy założy element odblaskowy i staje się widoczny z odległości 120-160 metrów. Dzięki temu kierujący pojazdem zyskuje nawet kilkadziesiąt metrów na reakcję i uniknięcie potrącenia.

Bez winy nie są też kierowcy. Przede wszystkim ich zachowanie na przejęciach dla pieszych pozostawia wiele do życzenia. Wprawdzie liczba wypadków na przejściach maleje od 2000 r., jednak jest ich i tak dużo. Przejście dla pieszych, które powinno gwarantować bezpieczeństwo, staje się często wyzwaniem, gdyż kierowcy często nie ustępują pieszym pierwszeństwa. W minionym roku doszło na nich do 4278 wypadków, w których 295 osób poniosło śmierć, a prawie 4300 osób zostało rannych.

Razem policja podjęła temat bezpieczeństwa osób pieszych na drogach - w okresie jesienno-zimowym są oni bowiem szczególnie zagrożeni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza