Jesteś tu: Strona główna Region Pomorze Artykuł

Ścigają telewidzów za abonament RTV

Dodano: 31 marca 2012, 0:10 Autor:

Setki mieszkańców regionu słupskiego, którzy przestali płacić za abonament RTV, otrzymują wezwania do uregulowania zaległości i karnych odsetek. Poczta Polska grozi sądowymi egzekucjami.

Wezwania wysyła Sek­cja Obsługi Abonamentu RTV Poczty Polskiej, której siedziba mieści się w Bydgoszczy. Mogą dotyczyć nawet pięciu ostatnich lat. Niedawno przekonała się o tym pani Krystyna ze Słupska, która przestała płacić abonament w 2007 roku.

– Najpierw ukradziono mi torebkę, w której miałam ksią­żeczkę abonamentową. Nie poszłam po nową. Potem podpisałam umowę z telewizją satelitarną. Byłam pewna, że w opłacie za nią znajduje się także opłata abonamentowa. Na dodatek premier Donald Tusk mówił, że nie należy płacić za abonament, więc poczułam się rozgrzeszona – opowiada.

Tymczasem przed tygodniem dostała wezwanie do zapłaty zaległego abonamentu. W sumie blisko 1400 zł – ponad tysiąc złotych abonamentu za pięć lat oraz blisko 300 złotych karnych odsetek.

– Wiem, że trochę zawiniłam, ale nie rozumiem, dlaczego Poczta Polska tak dłu­go zwlekała z wysłaniem do mnie wezwania do zapłaty, a teraz grozi mi sądem ? – pyta pani Krystyna.

Z problemem pani Krystyna zwróciliśmy się do Marka Zapolskiego, rzecznika konsumentów w Słupsku, do którego ostatnio trafia sporo osób otrzymujących wezwanie do zapłaty zaległych opłat abonamentowych.

– Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych Poczta Polska, działająca na zlecenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, może domagać się zapłaty zaległych opłat abonamentowych nawet za pięć lat w tył, a więc tym roku włącznie z opłatami z 2007 roku – tłumaczy Zapolski.

Jednak osoba, która takie wezwanie otrzyma do domu, może się odwołać do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, prosząc o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległych opłat. Jeśli taka prośba zostanie uzasadniona np. trudną sytuacją materialną lub zdarzeniem losowym, to można liczyć na jej uwzględnienie.

Jak się dowiedzieliśmy, na razie przez Pocztę ścigani są ci posiadacze telewizorów, które są zarejestrowane, a ich właściciele zaprzestali uiszczania opłat abonamentowych. W Sejmie jednak trwają pracę nad tym, aby zmusić do płacenia abonamentu także tych, którzy nigdy swojego telewizora lub radia nie zarejestrowali.

Czytaj więcej o:
  • ściągają
  • abonament
  • telewizja
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z kolportażem »

Zadzwoń 59 848 81 36

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gp24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gp24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.