Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy przerwą Ci urlop?

Ewa Wyrwas
Jeśli szef wzywa z urlopu pracownika, musi mu zwrócić wydane pieniądze.
Jeśli szef wzywa z urlopu pracownika, musi mu zwrócić wydane pieniądze.
Przygotowanie letnich planów urlopowych to zazwyczaj w firmach czas dużych emocji.

Aby wolne dni pracowników nie dezorganizowały pracy zakładu, zazwyczaj tworzy się je odpowiednio wcześniej. Co jednak, gdy zdarzy się coś nieoczekiwanego?

Szef musi pamiętać między innymi o tym, że kiedy przyjmuje nową osobę do pracy tuż przed wakacjami, powinien się liczyć z tym, że po miesiącu może ona zażądać wolnego.
Dotyczy to osób, które podejmują pierwszą pracę w życiu.

Według kodeksu pracy, pierwszy wypoczynek przysługuje jej już po miesiącu, a nie po roku. Może ona wtedy wziąć 1/12 urlopu, jaki przysługiwałby po 12 miesiącach pracy.
Szef wzywa

Może się też zdarzyć, że w w firmie nastąpi np. awaria sieci komputerowej pod nieobecność jedynego informatyka, albo dojdzie do niezapowiedzianej wizyty zagranicznych gości, kiedy kontaktujący się z nimi specjalista czy tłumacz właśnie będzie na urlopie.

Jeśli nastąpi takie nieplanowane zdarzenie, wówczas pracodawca ma prawo wezwać pracownika do powrotu. Podwładny z kolei nie ma wyboru i musi wrócić do pracy bez względu na to, czy sam powód przerwania urlopu uważa za słuszny. Jeśli nie wróci, to musi się liczyć z tym, że narusza obowiązki pracownicze, za co grozi zwolnienie.

Pracodawca natomiast powinien zwrócić podwładnemu koszty, jakie ten poniósł przez odwołanie go z wypoczynku. Będzie to np. niewykorzystana, wykupiona wcześniej wycieczka, ale wydatki na sprzęt sportowy już nie.

Niewykorzystany urlop pracownik powinien dostać do końca pierwszego kwartału następnego roku.

Może się także zdarzyć, że pracownik zachoruje i nie będzie mógł skorzystać z wolnych dni w ustalonym wcześniej terminie. W takiej sytuacji pracodawca musi przełożyć mu urlop na termin późniejszy. Jest to jego obowiązek, a nie uprawnienie. Oznacza to, że szef nie ma prawa, nawet jeśli pracownik tego chce, udzielić mu urlopu w czasie choroby.

Zwolnienie na urlopie

Podobnie będzie w przypadku, kiedy pracownik nie może zacząć planowanego wcześniej urlopu wypoczynkowego z powodu choroby swojej, dziecka czy innej bliskiej osoby.

Inaczej jest, gdy zwolnienie lekarskie przypadnie w trakcie urlopu. Przerywa go wówczas tylko własna choroba zatrudnionego. Za czas zwolnienia lekarskiego dostaje on wynagrodzenie z zakładu, albo zasiłek chorobowy, a pozostałą część urlopu odbiera później, w terminie ustalonym z szefem.

Jednak kiedy zachoruje dziecko czy ktoś inny z rodziny pracownika, wówczas nie dochodzi do przerwania urlopu, lecz biegnie on jednocześnie ze zwolnieniem lekarskim.

Co więcej, za czas choroby np. dziecka, pokrywającej się z urlopem, pracownik nie otrzyma również zasiłku opiekuńczego. Świadczenie to nie przysługuje bowiem temu, kto pobiera wynagrodzenie ze stosunku pracy. Pracownik powinien go dostać natomiast za tę część zwolnienia lekarskiego na dziecko, która przeciągnie się poza urlop.

Tymczasowi też mają prawa

Urlop wypoczynkowy przysługuje także pracownikom tymczasowym.

- Należą im się 2 dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji pracodawcy - mówi Agnieszka Bulik, członek zarządu Związku Agencji Pracy Tymczasowej. - Urlopu udziela się takim pracownikom w dni, które byłyby dla nich dniami pracy, gdyby nie korzystał z urlopu.

W tym przypadku nie jest stosowana zasada udzielania urlopu w godzinach ani przeliczania wymiaru urlopu w zależności od wielkości etatu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza