Ceny mieszkań nareszcie nie rosną

  Ceny mieszkań nareszcie nie rosną

  Łukasz Wójcik lukasz.wojcik@gp24.pl

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Osiedle Niepodległości w Słupsku.

  Osiedle Niepodległości w Słupsku. ©Fot. Sławomir Żabicki

  Czasy galopujących cen mieszkań mamy już za sobą - twierdzą zgodnie pośrednicy nieruchomości.
  Osiedle Niepodległości w Słupsku.

  Osiedle Niepodległości w Słupsku. ©Fot. Sławomir Żabicki

  W powiecie słupskim

  W powiecie słupskim


  W Ustce ważna jest lokalizacja. Cena metra kw. w bloku (przy wjeździe do kurortu od strony Słupska) to wydatek rzędu 3,5-4,5 tys. zł. Im bliżej plaży, tym ceny są wyższe. Cena metra kw. mieszkania na osiedlu na Wydmie to około 7 tys. zł, a na ul. Wczasowej 7-9 tys. zł. Ceny metra kw. mieszkań w blokach (głównie popegerowskich) na wsiach w okolicach Słupska (Dębnica Kasz., Jezierzyce, Kusowo) to wydatek około 2 tys. zł.  W regionie ustabilizowały się i nic nie wskazuje na to, że znów zaczną szybko iść w górę.

  - Właściwie od kilku miesięcy panuje wyciszenie - mówi Arkadiusz Iwaszkiewicz z biura nieruchomości Delta.

  - Minął już czas, gdy klienci kupowali wszystko, co się pojawiało, czym w efekcie napędzali koniunkturę. Teraz przyszli nabywcy zwracają uwagę na to, co i gdzie kupują. Dlatego na rynku pojawiło się więcej ofert.

  Tania Gieczewska z biura nieruchomości Enigma dodaje: - Ceny wręcz spadły. Niedużo, bo raptem o kilka procent, ale jednak.

  Taka sytuacja to precedens od momentu, gdy Polska weszła do Unii Europejskiej. Ostatnie trzy i pół roku na rynku nieruchomości oznaczało wysokie skoki cen za mieszkania. Przyczyną był fakt, że w Polsce są one relatywnie tańsze niż w "starej" Unii Europejskiej.

  Pośrednicy w obrocie nieruchomości twierdzą, że uspokojenie rynku to efekt kilku czynników. Klienci stali się bardziej wybredni.

  Duży wpływ ma również czynnik finansowy, czyli oferty banków.

  - Dość mocno w górę poszło oprocentowanie kredytów, a część osób nie ma zdolności kredytowej - mówi Elżbieta Sarna, z biura nieruchomości Expert.
  Do biur nieruchomości coraz częściej zaglądają natomiast Polacy, którzy pracują na zachodzie Europy.

  W Lęborku

  W Lęborku


  Ceny mieszkań się ustabilizowały. Cena za metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym waha się od 2,5 do 3,4 tys. zł za m kw. (bloki z płyty). W nowym budownictwie metr kw. kosztuje około 4 tys. zł. Najbardziej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe o powierzchni 40 m kw. w centrum miasta.  - Miesięcznie kilka osób pracujących w Irlandii pyta o mieszkanie w Słupsku - dodaje Sarna.

  W Słupsku nadal najbardziej poszukiwane są mieszkania w bloku na Zatorzu, które mają dwa pokoje z balkonem o powierzchni 37-48 m kw. i kosztują około 150 tys. zł.

  Mocno spadło zainteresowanie mieszkaniami w kamienicach w centrum miasta.
  Na rynku domów, od miesięcy utrzymuje się stałe zainteresowanie. Najbardziej poszukiwane są domy, których cena waha się w przedziale 300-500 tys. zł.

  Pośrednicy zauważają, że w Słupsku na rynku nieruchomości nie doszło do rewolucji związanej z wejściem w życie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, na mocy której możliwe jest wykupywanie mieszkań za niewielkie pieniądze.

  - Wpływ tej ustawy jest niezauważalny - dodaje Tania Gieczewska z biura nieruchomości Enigma. - Choć ustawa funkcjonuje, niewiele mieszkań trafiło do obrotu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Tagi:

  Komentarze (4)

  Wszystkie komentarze (4) forum.gp24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo