Pomysł i odwaga

  Pomysł i odwaga

  Fot. Piotr Czapliński

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Dominika Richter nie tylko robi paznokcie, ale i szkoli innych jak to robić. I jest w tym dobra - na ścianach jej studia brakuje miejsca na dyplomy i

  Dominika Richter nie tylko robi paznokcie, ale i szkoli innych jak to robić. I jest w tym dobra - na ścianach jej studia brakuje miejsca na dyplomy i certyfikaty. ©Fot. Piotr Czapliński

  Dominice Richter z Koszalina tak się spodobało robienie paznokci, że postanowiła tym się zajmować w życiu.
  Dominika Richter nie tylko robi paznokcie, ale i szkoli innych jak to robić. I jest w tym dobra - na ścianach jej studia brakuje miejsca na dyplomy i

  Dominika Richter nie tylko robi paznokcie, ale i szkoli innych jak to robić. I jest w tym dobra - na ścianach jej studia brakuje miejsca na dyplomy i certyfikaty. ©Fot. Piotr Czapliński

  Pomoc

  Pomoc


  Młodym przedsiębiorcom pomagają m. in.:

  - Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego - 094 341 63 30

  - Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego z siedzibą w Słupsku - 059 841 28 92

  - Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego w Szczecinie - 091 432 93 21  Choć jest młoda podjęła duże ryzyko i otworzyła własny salon.
  Na jego ścianach powiesiła wszystkie swoje dyplomy i certyfikaty. Na widocznym miejscu stoi statuetka, którą kilka dni temu dostała za zajęcie II miejsca w mistrzostwach w robieniu paznokci akrylem.

  Przyznaje, że zaczynanie pracy na własny rachunek nie było proste. Wymagało samozaparcia, czasu i pieniędzy.

  Dobry sprzęt to podstawa

  - Kiedyś kosmetyczce, która zajmowała się dłońmi i stopami wystarczył pilnik i tarka, i choć dziś w niektórych zakładach ciągle używa się takich narzędzi, to jednak czasy się zmieniły - mówi. - Dziś dobry zakład musi swoim klientkom zagwarantować usługi wykonane na najlepszym sprzęcie.

  A taki sprzęt kosztuje. Najpoważniejszy wydatek (jeśli chodzi o jej specjalność, czyli paznokcie) to frezarka do paznokci, która kosztuje około sześć tysięcy złotych.
  Kosztuje nie tylko sprzęt. Trzeba wynająć lokal, zwykle trzeba go też odremontować i zainwestować w wystrój oraz reklamę.

  Skąd początkujący przedsiębiorca ma na to wszystko wziąć pieniądze?

  Kto pyta nie płaci

  Dominika Richter twierdzi, że jeśli ktoś wie co chce robić, ma dobry pomysł i odpowiednie przygotowanie (w przypadku kosmetyczki to szkolenia i certyfikaty) to sobie poradzi, ale musi się przygotować na dużo chodzenia i tłumaczenia.

  - Urzędy pracy, stowarzyszenia wspierające przedsiębiorczość mają pieniądze, by pomagać tym, którzy planują założyć własny interes - mówi. - Zdobycie tych pieniędzy nie musi być wcale trudne!

  Sama zdobyła dofinansowanie z Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego - 20 tysięcy złotych. Pieniądze wydała na sprzęt. Przyznaje, że gdyby nie to dofinansowanie było by jej trudno.

  Wydatki pod kontrolą

  - Jak się otwiera własny salon chce się by wszystko wyglądało świetnie - opowiada. - Gdy szykowałam się do otwarcia "Euphoria Studio" zależało mi na tym by lokal był dobrze wyposażony i robił wrażanie. Ale nie miałam maszynki do robienia pieniędzy, więc musiałam iść na pewne kompromisy i kontrolować wydatki.
  Trzeba cały czas pamiętać o założonym budżecie i o tym, że każda wydana złotówka musi się zwrócić i to w miarę szybko.

  Dotrzeć do klienta

  Nawet najpiękniej urządzony salon wyposażony za pieniądze z dofinansowania nie zagwarantuje sukcesu - ten zagwarantować mogą tylko klienci.

  - W branży kosmetycznej najlepszą reklamą są zadowolone klientki - mówi Dominika Richter. - Zasada "jedna pani, drugiej pani" działa lepiej niż drogie reklamy. Dlatego trzeba dbać o stałe klientki, rozpieszczać je i liczyć, że nas polecą swoim przyjaciółkom i znajomym.
  Chcesz założyć firmę?

  - Sprawdź, czy możesz liczyć na finansową pomoc urzędu pracy, albo stowarzyszeń wspierających przedsiębiorczość. Zapytaj co musisz zrobić by dostać dofinansowanie.

  - Umów się na spotkanie z doradcą finansowym, który pomoże ci znaleźć odpowiednią ofertę kredytową.

  - Odwiedź ZUS i Urząd Skarbowy - zapytaj o formalności, pamiętaj, że nieznajomość prawa szkodzi!

  - Pieniądze to nie wszystko - korzystaj z bezpłatnych kursów i konsultacji na temat prowadzenia firmy, poproś o pomoc w przygotowaniu biznes planu (zajmują się tym niektóre urzędy pracy i stowarzyszania).

  JOANNA BOROŃ-BEDNARZ
  joanna.boron@gk24.pl

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.gp24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo