Szafa w ścianie - dyskretna i praktyczna

  Szafa w ścianie - dyskretna i praktyczna

  fot. komandor

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  W dobrze zaprojektowanej szafie na ubrania każda rzecz ma swoje wymarzone miejsce.

  W dobrze zaprojektowanej szafie na ubrania każda rzecz ma swoje wymarzone miejsce. ©fot. komandor

  Zamiast tradycyjnej szafy lepiej mieć wnękę, którą wykorzystamy co do centymetra.
  W dobrze zaprojektowanej szafie na ubrania każda rzecz ma swoje wymarzone miejsce.

  W dobrze zaprojektowanej szafie na ubrania każda rzecz ma swoje wymarzone miejsce. ©fot. komandor

  Minęły czasy, kiedy szafa na wymiar była przedmiotem dumy właścicieli mieszkania, którzy chceli ją wyeksponować. Teraz znajduje się w co drugim mieszkaniu i została sprowadzona do roli "mebla funkcyjnego". Ma być pojemna, praktyczna, pomieścić możliwie najwięcej rzeczy i nie rzucać się w oczy. Szczególnie w sypialni.

  Na sypialnię przeznaczamy zwykle mniejszy pokój, więc z oczywistych względów szafa ma udawać, że jej w ogóle nie ma.

  Producenci mebli na wymiar wprowadzają na rynek coraz więcej materiałów, które możemy dobierać zgodnie z naszymi upodobaniami i stylem sypialni.

  Projektanci wnętrz proponują najlepsze rozwiązanie, jakim jest wydzielenie fragmentu pokoju i przeznaczenie go na szafę, która - jeśli pomieszczenie jest dość obszerne - może pretendować do rangi garderoby. Aby była niewidoczna, należałoby ją uczynić integralna częścią wnętrza. Taki efekt uzyskamy wtedy, jeśli jej fronty będą miały kolorystykę zbliżoną do barwy ścian.

  - Klienci nie będą z tym mieli żadnych kłopotów - zapewnia Katarzyna Drabik, dyrektor marketingu firmy Komandor w Opolu. - Najpopularniejszy typ frontów z płyty laminowanej można kupić w kilkudziesięciu barwach. Można więc liczyć na to, że szafa będzie w identycznym kolorze jak ściana.

  Zwolennicy szaf z lustrzanymi drzwiami muszą się tylko zastanowić, czy lustro ma być tradycyjnie srebrne, czy też lekko przydymione - grafitowe lub brązowe. Pierwsze odbija światło i powinno zostać wybrane do pomieszczenia ciemnego, które chcemy rozjaśnić i optycznie powiększyć. Taki efekt uzyskamy, jeśli postawimy szafę z lustrem naprzeciw okna. Należy tylko pamiętać, że według zasad feng shui, starochińskiej sztuki urządzania wnętrz, lustro powinno być tak umieszczone, by użytkownik sypialni leżąc w łóżku, nie widział w nim swojego odbicia.
  Do nowoczesnej sypialni będą pasowały drzwi garderoby wykonane z matowego szkła lub wprowadzonego niedawno na rynek lakobelu.

  - Ten materiał to po prostu barwione szkło z połyskiem, które nie przepuszcza światła - tłumaczy Katarzyna Drabik. Drzwi z lakobelu można wybierać w 14 odcieniach i dobrze dopasować do wystroju każdego pomieszczenia. Nie należy obawiać się, że szkło możemy przez nieostrożność stłuc, a ono nas porani. Zarówno drzwi wykonane ze szkła jak i z luster są podklejone specjalną folią, która sprawia, że nawet jeśli tak by się stało, co zdarza się niezwykle rzadko, to folia zapobiega rozpryśnięciu się szkła.

  Jeśli ktoś lubi klimaty kolonialne i właśnie w takim stylu ma urządzoną sypialnię, może do niej dopasować fronty z rattanu lub bambusa. Nie muszą być w całości wykonane z tych naturalnych surowców, ale mogą one wystąpić we fragmentach drzwi w całości wykonanych z płyty laminowanej.

  Wnętrze pojemnej garderoby powinno być dobrze przemyślane. Najpierw warto dokonać inwentaryzacji posiadanych rzeczy, aby określić jak je podzielić. Dobrze, by znalazło się w nim miejsce na dodatkową "gościnną" pościel i okazjonalnie używane pledy.

  Lina Szejner

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo