Polska - Niemcy: Najlepsza obrona to atak

Redakcja
Nie ulega wątpliwości, że remis z Niemcami byłby dla Polski dobrym wynikiem. Pytanie tylko: jak nie przegrać?

Uwaga kibice!!!

Codziennie w Głosie prezentujemy mnóstwo ciekawych materiałów poświęconych Euro 2008. Nasi dziennikarze na miejscu śledzą przygotowania polskiej kadry. Będziemy na bieżąco podpatrywać formę kadrowiczów podczas treningów przed meczami. Warto zaglądać codziennie do naszych wydań.
Bądźcie z nami - Głos zawsze z kibicami!!

Można próbować na dwa sposoby. Wystawić skład defensywny i liczyć na kontrę. Wystawić skład ofensywny i próbować zaskoczyć rywala od pierwszych minut otwartą grą.

Na jaki wariant zdecyduje się Leo Beenhakker? Granie otwartego futbolu z Niemcami jeszcze półtora roku temu wydawałoby się szaleństwem. Dziś też wydaje się nie najlepszym rozwiązaniem, ale... czasami w szaleństwie jest metoda.

Czy właśnie dlatego Beenhakker (biorąc pod uwagę nie najwyższe notowania niemieckiej obrony) ćwiczył przez ostatni tydzień ze swymi piłkarzami warianty rozgrywania ataku pozycyjnego?

Po to, by za wszelką cenę przenieść ciężar gry na połowę przeciwnika? Rzecz rozchodzi się o jednego piłkarza - Rogera Guerreiro. Jest nietypowym piłkarzem w naszej kadrze nie tylko ze względu na swe brazylijskie pochodzenie. Także ze względu na swe umiejętności. To pomocnik stworzony do gry ofensywnej.

Jego technika może okazać się kluczowa w kilku akcjach - a jedna akcja może przesądzić o losach spotkania z Niemcami. A co za tym idzie - o naszych losach na całym Euro. Jeżeli Roger pojawi się w niedzielę od pierwszej minuty, to będzie oznaczało, że Beenhakker zagrał va banque.

My jednak uważamy, że holenderski szkoleniowiec tak bardzo nie zaryzykuje. A na zakładany wariant z Rogerem postawi w jednym z dwóch przypadków. Po przerwie, gdy zostanie zmieniony zmęczony Żurawski, lub gdy będziemy przegrywać 0:1.

Wtedy trzeba będzie położyć większy nacisk na atak i Roger może zastąpić któregoś z defensywnych pomocników: Lewandowskiego lub Dudkę. Inna niewiadoma dotyczy pozycji lewego obrońcy. Ostatnio kadra ćwiczyła z Pawłem Golańskim i jemu damy trochę więcej szans niż Jakubowi Wawrzyniakowi. Ma większe doświadczenie.

Euro 2008 w Telewizji

Przypominamy, że wszystkie mecze Polaków w Euro będą transmitowane w otwartym kanale Polsatu.

Niedziela godz. 18 - Austria - Chorwacja (Polsat" i Polsat Sport Extra), godz. 20.45 - Polska - Niemcy (Polsat i Polsat Sport Extra).

Niemcy nie obawiają się reprezentacji Polski

- Moim zdaniem Polska poprawiła się przez te dwa lata, które minęły od ostatnich mistrzostw świata - powiedział na konferencji prasowej trener piłkarskiej reprezentacji Niemiec, Joachim Loew. Trudno uwierzyć, że to nie kurtuazja. Niemcy są pewni swego. - Pod wodzą Leo Beenhakkera Polacy przeszli przez eliminacje niemal bez problemów, co nie udało się wielu reprezentacjom - zaznaczył Loew.

Prasa w Niemczech i kibice są zdania, że właśnie największe niebezpieczeństwo może grozić ich drużynie ze strony Beenhakkera oraz najnowszego Polaka w jego kadrze, czyli Rogera Guerreiro, ale generalnie oczekują pewnego zwycięstwa. Oczywiście Loew tego nie potwierdził. Wspominał wygrany przez Niemców 1:0 mecz sprzed dwóch lat na mistrzostwach świata. @tekst: - Polska grała dobry futbol, potrafiła nam się przeciwstawić niemal do ostatniej minuty.

Ciężko nam było wówczas "zgnieść" Polaków. Powiodła się tylko jedna akcja.
Dziennikarz Oliver Trust współpracujący m.in. z "Frankurter Allgemeine Zeitung" uważa, że dla polskich piłkarzy najważniejszy będzie mecz z Austrią, a nie z Niemcami. - Wiem, że to spotkanie jest dla Polaków szczególnie ważne. Jednak piłkarze powinni do niego podejść na chłodno - powiedział "Głosowi" dziennikarz.

Tymczasem niemiecki rząd podziękował Beenhakkerowi za słowa przeprosin i "piękne sportowe gesty" w ich kierunku po tym, jak polska prasa bulwarowa zamieściła kontrowersyjne artykuły o meczu (m.in. "Super Express" wydrukował zdjęcie Beenhakkera z uciętymi głowami trenera Niemców Joachima Loewa oraz kapitana drużyny Michaela Ballacka).