Można być konkurencyjnym na rynku pracy

  Można być konkurencyjnym na rynku pracy

  Fot. Archiwum

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Justyna Ciszak, kierownik projektu z EGD.

  Justyna Ciszak, kierownik projektu z EGD. ©Fot. Archiwum

  Rynek pracy najbardziej otwarty jest dla młodych ludzi. Pracodawcy kojarzą ich z innowacyjnymi pomysłami i niespożytą ilością energii.
  Justyna Ciszak, kierownik projektu z EGD.

  Justyna Ciszak, kierownik projektu z EGD. ©Fot. Archiwum

  Paradoksalnie, bardzo często wymagają od nich też wysokich kompetencji, które zdobyć można wyłącznie dzięki praktyce zawodowej. Ta natomiast jest największą bronią pracowników 45+.

  Ale jak pokazuje codzienna rzeczywistość, bardzo często niewykorzystywaną. Mimo zalet, których mogą im pozazdrościć najbardziej zdolni i prężni dwudziestolatkowie, pracownicy po czterdziestce słabo radzą sobie z programami i sprzętem informatycznym, rzadko znają języki obce, a dodatkowo brakuje im pewności siebie i asertywności, bez których ciężko przetrwać dziś na rynku pracy.

  Szansą dla czterdziestolatków na utrzymanie lub zdobycie nowej pracy są szkolenia. Na uwagę zasługuje nowy projekt Europejskiej Grupy Doradczej dofinansowany z EFS, oferującej szkolenia z zakresu zarządzania środowiskowego.

  Rozmowa z Justyną Ciszak, kierownikiem projektu z EGD

  - Jakie wymierne efekty może mieć dla zainteresowanych uczestnictwo w szkoleniach?
  - Uczestnicy szkoleń zdobędą specjalistyczną wiedzę i umiejętności z zakresu zarządzania środowiskowego. Szkolenia specjalista ds. systemu zarządzania środowiskowego oraz pełnomocnik ds. systemu zarządzania środowiskowego objęte są procesem Certyfikacji Kompetencji Personelu przeprowadzanym przez niezależną jednostkę certyfikującą.

  Uczestnicy po ukończeniu szkoleń uzyskują certyfikat uczestnictwa, a po pozytywnie zaliczonym egzaminie certyfikat jednostki certyfikacyjnej TÜV NORD Polska. Osoby posiadające certyfikat TÜV NORD Polska dokumentują na rynku UE, że wykazały się wymaganą wiedzą w trakcie egzaminu oraz poddały się zdefiniowanej procedurze certyfikacji z jednoznacznie określonymi wymaganiami egzaminacyjnymi i certyfikacyjnymi.

  Zdobyta wiedza i umiejętności potwierdzone dodatkowo certyfikatami podniosą konkurencyjność uczestników na rynku pracy.

  - Czego konkretnego podczas szkoleń mogą się nauczyć uczestnicy?
  - Głównym celem szkolenia specjalista ds. systemu zarządzania środowiskowego jest przedstawienie najważniejszych zagadnień związanych z ochroną środowiska i zarządzaniem środowiskowym. Uczestnicy zapoznają się z wymaganiami prawnymi w zakresie ochrony środowiska oraz gospodarki odpadami obowiązującymi w Polsce oraz Unii Europejskiej.

  Celem szkolenia pełnomocnik ds. systemu zarządzania środowiskowego jest przedstawienie standardów środowiskowych, rozwinięcie zagadnień związanych z SZŚ w organizacji. Uczestnicy zdobędą umiejętności planowania, wdrażania, utrzymania oraz doskonalenia systemu zarządzania środowiskowego.

  Na szkoleniu zaprezentowane zostaną najczęściej występujące nieprawidłowości w systemach zarządzania oraz propozycje rozwiązań zmierzających do korygowania i zapobiegania tym nieprawidłowościom.

  Uczestnicy kończąc szkolenia są wyposażeni w konkretną wiedzę jak zaplanować, wdrożyć i sprawdzić system zarządzania środowiskowego w swojej organizacji oraz jak go efektywnie doskonalić.

  - Czy z pani doświadczenia wiadomo, ile osób dzięki podniesieniu swoich kwalifikacji podczas szkoleń, mogło rozwinąć skrzydła na rynku pracy? Jakieś przykłady?
  - Podnoszenie swoich kwalifikacji i rozwój umiejętności są dziś czynnikami, które w znacznej mierze decydują o utrzymaniu zatrudnienia oraz awansie. Przy realizacji podobnego projektu firmy same zgłaszały się zainteresowane zatrudnieniem absolwentów naszych szkoleń.

  Europejska Grupa Doradcza w 2007 roku przeszkoliła ponad 10 tys. osób z całej Polski, były to przeważnie osoby zatrudnione. Udział w naszych szkoleniach pozwolił im rozwinąć wymagane umiejętności i dzięki temu kontynuować karierę.

  - Na jakie problemy na rynku pracy najczęściej uskarżają się osoby w wieku 45+? Z czym najtrudniej jest im sobie poradzić?
  - Osoby w wieku 45+ zwłaszcza tylko z wykształceniem średnim są zdecydowanie mniej mobilne, tym samym mniej atrakcyjne dla ewentualnych pracodawców. Jest im trudniej znaleźć nową pracę oraz efektywnie konkurować z młodszymi pracownikami. Nasz projekt daje im możliwość uczestnictwa w bezpłatnych, specjalistycznych szkoleniach, tym samym stwarza szansę zdobycia nowego, ciekawego zawodu.

  - Jak będą wyglądały szkolenia w naszym regionie (terminy, zagadnienia itp.)?
  - Szkolenia organizowane w ramach projektu "Certyfikacja kompetencji personelu w zakresie zarządzania środowiskowego" będą organizowane od czerwca 2008 do lutego 2009 w Szczecinie, Międzyzdrojach i Koszalinie. Pierwsze szkolenie rozpoczyna się 20 czerwca 2008 w Szczecinie.

  Szkolenie specjalista ds. systemu zarządzania środowiskowego trwa 3 dni (24 godziny szkoleniowe) i jest realizowane w formie zjazdu weekendowego.
  Pełnomocnik ds. systemu zarządzania środowiskowego trwa 5 dni (40 godzin szkoleniowych) obejmujące dwa spotkania weekendowe.

  W celu zgłoszenia się na szkolenia należy wypełnić formularz zgłoszeniowy-umowę i przesłać do Europejskiej Grupy Doradczej. Więcej informacji na stronie internetowej www.certyfikacja.com.pl/szczecin oraz pod numerem telefonu 062 553 60 29.

  Artur Kostecki

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo