Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Można być konkurencyjnym na rynku pracy

Fot. Archiwum
Justyna Ciszak, kierownik projektu z EGD.
Justyna Ciszak, kierownik projektu z EGD. Fot. Archiwum
Rynek pracy najbardziej otwarty jest dla młodych ludzi. Pracodawcy kojarzą ich z innowacyjnymi pomysłami i niespożytą ilością energii.

Paradoksalnie, bardzo często wymagają od nich też wysokich kompetencji, które zdobyć można wyłącznie dzięki praktyce zawodowej. Ta natomiast jest największą bronią pracowników 45+.

Ale jak pokazuje codzienna rzeczywistość, bardzo często niewykorzystywaną. Mimo zalet, których mogą im pozazdrościć najbardziej zdolni i prężni dwudziestolatkowie, pracownicy po czterdziestce słabo radzą sobie z programami i sprzętem informatycznym, rzadko znają języki obce, a dodatkowo brakuje im pewności siebie i asertywności, bez których ciężko przetrwać dziś na rynku pracy.

Szansą dla czterdziestolatków na utrzymanie lub zdobycie nowej pracy są szkolenia. Na uwagę zasługuje nowy projekt Europejskiej Grupy Doradczej dofinansowany z EFS, oferującej szkolenia z zakresu zarządzania środowiskowego.

Rozmowa z Justyną Ciszak, kierownikiem projektu z EGD

- Jakie wymierne efekty może mieć dla zainteresowanych uczestnictwo w szkoleniach?
- Uczestnicy szkoleń zdobędą specjalistyczną wiedzę i umiejętności z zakresu zarządzania środowiskowego. Szkolenia specjalista ds. systemu zarządzania środowiskowego oraz pełnomocnik ds. systemu zarządzania środowiskowego objęte są procesem Certyfikacji Kompetencji Personelu przeprowadzanym przez niezależną jednostkę certyfikującą.

Uczestnicy po ukończeniu szkoleń uzyskują certyfikat uczestnictwa, a po pozytywnie zaliczonym egzaminie certyfikat jednostki certyfikacyjnej TÜV NORD Polska. Osoby posiadające certyfikat TÜV NORD Polska dokumentują na rynku UE, że wykazały się wymaganą wiedzą w trakcie egzaminu oraz poddały się zdefiniowanej procedurze certyfikacji z jednoznacznie określonymi wymaganiami egzaminacyjnymi i certyfikacyjnymi.

Zdobyta wiedza i umiejętności potwierdzone dodatkowo certyfikatami podniosą konkurencyjność uczestników na rynku pracy.

- Czego konkretnego podczas szkoleń mogą się nauczyć uczestnicy?
- Głównym celem szkolenia specjalista ds. systemu zarządzania środowiskowego jest przedstawienie najważniejszych zagadnień związanych z ochroną środowiska i zarządzaniem środowiskowym. Uczestnicy zapoznają się z wymaganiami prawnymi w zakresie ochrony środowiska oraz gospodarki odpadami obowiązującymi w Polsce oraz Unii Europejskiej.

Celem szkolenia pełnomocnik ds. systemu zarządzania środowiskowego jest przedstawienie standardów środowiskowych, rozwinięcie zagadnień związanych z SZŚ w organizacji. Uczestnicy zdobędą umiejętności planowania, wdrażania, utrzymania oraz doskonalenia systemu zarządzania środowiskowego.

Na szkoleniu zaprezentowane zostaną najczęściej występujące nieprawidłowości w systemach zarządzania oraz propozycje rozwiązań zmierzających do korygowania i zapobiegania tym nieprawidłowościom.

Uczestnicy kończąc szkolenia są wyposażeni w konkretną wiedzę jak zaplanować, wdrożyć i sprawdzić system zarządzania środowiskowego w swojej organizacji oraz jak go efektywnie doskonalić.

- Czy z pani doświadczenia wiadomo, ile osób dzięki podniesieniu swoich kwalifikacji podczas szkoleń, mogło rozwinąć skrzydła na rynku pracy? Jakieś przykłady?
- Podnoszenie swoich kwalifikacji i rozwój umiejętności są dziś czynnikami, które w znacznej mierze decydują o utrzymaniu zatrudnienia oraz awansie. Przy realizacji podobnego projektu firmy same zgłaszały się zainteresowane zatrudnieniem absolwentów naszych szkoleń.

Europejska Grupa Doradcza w 2007 roku przeszkoliła ponad 10 tys. osób z całej Polski, były to przeważnie osoby zatrudnione. Udział w naszych szkoleniach pozwolił im rozwinąć wymagane umiejętności i dzięki temu kontynuować karierę.

- Na jakie problemy na rynku pracy najczęściej uskarżają się osoby w wieku 45+? Z czym najtrudniej jest im sobie poradzić?
- Osoby w wieku 45+ zwłaszcza tylko z wykształceniem średnim są zdecydowanie mniej mobilne, tym samym mniej atrakcyjne dla ewentualnych pracodawców. Jest im trudniej znaleźć nową pracę oraz efektywnie konkurować z młodszymi pracownikami. Nasz projekt daje im możliwość uczestnictwa w bezpłatnych, specjalistycznych szkoleniach, tym samym stwarza szansę zdobycia nowego, ciekawego zawodu.

- Jak będą wyglądały szkolenia w naszym regionie (terminy, zagadnienia itp.)?
- Szkolenia organizowane w ramach projektu "Certyfikacja kompetencji personelu w zakresie zarządzania środowiskowego" będą organizowane od czerwca 2008 do lutego 2009 w Szczecinie, Międzyzdrojach i Koszalinie. Pierwsze szkolenie rozpoczyna się 20 czerwca 2008 w Szczecinie.

Szkolenie specjalista ds. systemu zarządzania środowiskowego trwa 3 dni (24 godziny szkoleniowe) i jest realizowane w formie zjazdu weekendowego.
Pełnomocnik ds. systemu zarządzania środowiskowego trwa 5 dni (40 godzin szkoleniowych) obejmujące dwa spotkania weekendowe.

W celu zgłoszenia się na szkolenia należy wypełnić formularz zgłoszeniowy-umowę i przesłać do Europejskiej Grupy Doradczej. Więcej informacji na stronie internetowej www.certyfikacja.com.pl/szczecin oraz pod numerem telefonu 062 553 60 29.

Artur Kostecki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza