Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogrzewanie podłogowe. Dobierz odpowiednie drewno

Lina Szejner (nto)
Na ogrzewaniu podłogowym nie należy układać parkietu z buka czy grabu.
Na ogrzewaniu podłogowym nie należy układać parkietu z buka czy grabu.
Na ciepłe rurki pod podłogą nadają się tylko niektóre gatunki drewna, najlepiej egzotycznego.

Posiadacze domków często rezygnują z ogrzewania podłogowego, ponieważ chcą stąpać po drewnie. Niektóre gatunki świetnie się do tego nadają.

- Bez wątpienia najwygodniejszym i najpewniejszym sposobem wykończenia ogrzewanej podłogi jest położenie na niej gresu lub marmuru - uważa Andrzej Litawski, przedsiębiorca budowlany. - Te materiały dobrze przewodzą ciepło, ale nie kurczą się pod jego wpływem.

Niektórzy rezygnują jednak z takiego systemu ogrzewania domu, ponieważ nie chcą mieć w największym pokoju takiej posadzki. Ich zdaniem nie tworzy ona dobrej atmosfery i sprawia wrażenie zimnej, nawet jeśli jest ogrzana.

Poza sezonem grzewczym trudno bez uczucia chłodu stanąć na niej bosą stopą. Jest na to rada. Niektóre gatunki drewna nadają do tego, by je kłaść nawet na plątaninie ciepłych rurek.

Niekorzystne jest wykańczanie ciepłych podłóg deskami z litego drewna lub tradycyjnym parkietem.

Te rodzaje pokryć są dosyć grube, co sprawia, że ciepło przechodzi przez nie z wielkim trudem, a więc skuteczność ogrzewania maleje i trzeba zużyć więcej prądu lub gazu, żeby ogrzać pomieszczenie.

- Jest jeszcze jeden powód, żeby odradzać stosowanie tych materiałów - informuje Andrzej Litawski. - Parkiet i lite drewniane deski są dość szerokie. Przed podgrzewaniem leżą w dość wilgotnym powietrzu. Po podgrzaniu podłogi drewno kurczy się i w podłodze powstaną widoczne szczeliny.

Aby uniknąć kłopotu, należy wybrać parkiet z takiego drewna, które ma możliwie najniższy współczynnik skurczu oraz charakteryzuje się jak najdłuższym czasem dochodzenia do równowagi higroskopijnej.
reklama

Te informacje otrzymamy w sklepach specjalistycznych. Z krajowych gatunków drewna do tego celu nadaje się tylko dąb.
Na ogrzewaniu podłogowym nie należy układać parkietu z buka czy grabu, uznawanych powszechnie (i słusznie) za najtwardsze gatunki drewna, z uwagi na wysoki współczynnik kurczenia się ich. Warto w tej sytuacji skierować uwagę na drewno egzotyczne.

Merbau, iroko czy jatoba charakteryzują się takimi własnościami, które uchronią naszą ogrzewaną podłogę przed powstawaniem szczelin.

Te gatunki drewna rosną w puszczach tropikalnych, gdzie panują ekstremalne warunki - wysokie upały i gwałtowne ulewy. Drewno poddawane nim jest znacznie bardziej twarde i nie zmienia swoich właściwości.

Z doświadczenia pracowników budownictwa wynika, że przy kładzeniu drewnianej posadzki na podłodze trzeba dużej wiedzy i staranności. Nie należy więc takiej pracy powierzać przypadkowym osobom.

Ekipa, która montuje ogrzewanie, musi współpracować z tą, która położy drewno, ponieważ wymaga to starannego przygotowania podłoża.

Musi ono być równe, dobrze wysuszone, a następnie (stopniowo) wygrzewane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza