Region słupski - raj dla miłosników kajakowych spływów z...

  Region słupski - raj dla miłosników kajakowych spływów z adrenaliną

  Magdalena Olechnowicz

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Spływ kajakowy na rzece Słupi.

  Spływ kajakowy na rzece Słupi. ©Fot. Krzysztof Tomasik

  W naszym regionie są fantastyczne rzeki na kajakowe wyprawy. To nie lada atrakcja dla lubiących podróże z podniesionym poziomem adrenaliny.
  Spływ kajakowy na rzece Słupi.

  Spływ kajakowy na rzece Słupi. ©Fot. Krzysztof Tomasik

  Doświadczeni studzą zapał i przestrzegają przed niebezpiecznym nurtem rzek.

  W okolicach Słupska są dwie rzeki, po których pływają kajakarze: Słupia i Łupawa.

  - Początkującym kajakarzom polecam Słupię, która jest zdecydowanie spokojniejsza od Łupawy, zwłaszcza odcinek od Bydlina do Ustki. Chyba, że ktoś ma ochotę na dwudniowy spływ, wtedy można zacząć już w Słupsku. Wtedy do pokonania jest 35 kilometrów. Postój można zrobić sobie na stanicy kajakowej w Bydlinie albo szukać na prywatnych kwaterach - radzi Czesław Podruczny z Klubu Turystyki Kajakowej Nurt z Ustki.

  Łupawa to już nie lada wyzwanie dla bardziej wytrawnych kajakarzy. - To są piękne malownicze trasy, ale rzeka ma niemal górski charakter. Woda jest wysoka, rwie i szybko odcedza słabeuszy - mówi Czesław Podruczny z Nurtu.

  Warto jednak zacząć na Słupi po to, aby później podbić Łupawę.

  - Najlepiej zacząć w Soszycy, to jest około sześciu kilometrów od Bytowa i spłynąć do jeziora Głębokiego. Trasa jest bardzo ciekawa ze zwalonymi pniami, które podnoszą atrakcyjność. Woda czysta, a na końcu można się popluskać w pięknym, ciepłym jeziorku - zachęca Podruczny.

  Na pierwszy spływ najlepiej jest wybrać się z osobą doświadczoną. Niestety, to podwyższa koszt wyprawy, ponieważ przewodnikowi musimy zapłacić około 100 zł za dzień.

  Dobrze jest więc zebrać większą grupę osób i zrzucić się na niego.
  Spływy organizuje m.in. Klub Turystyki Kajakowej Nurt działający przy Stowarzyszeniu Turystyczno-Sportowym w Ustce.

  Na stronie internetowej znajduje się kalendarz imprez - planowanych spływów. Można też wynająć samego przewodnika, a kajaki znaleźć w wypożyczalni. Tych w naszym regionie jest sporo.

  Wypożyczalnie

  > SOSIR, Park Kultury i Wypoczynku, rezerwacja terminów - tel. 0 605 239 440, cena: 25 zł za dobę (20 zł, gdy bierzemy powyżej pięciu kajaków), 2 zł za km transportu bagaży, szczegóły na www.sosir.slupsk.pl

  > Klub Turystyki Kajakowej Nurt przy Stowarzyszeniu Turystyczno-Sportowym w Ustce, ul. Grunwaldzka 35, tel. 059 814 92 27, adres internetowy: http://www.ktk-nurt.prv.pl/

  > Wypożyczalnia kajaków, Swornegacie, tel. do Agnieszki Jakubowskiej - 0 697 697 701, www.kajaki.swornegacie.biz

  To trzeba mieć

  Apteczkę, scyzoryk, siekierkę - przyda się w przypadku konieczności usunięcia gałęzi z powalonych konarów, wytrzymałą linkę, najlepiej zakończoną karabińczykami przydatną jako cuma, telefon komórkowy zabezpieczony w wodoodpornym etui, obuwie do wody np. z neoprenu zabezpieczające stopy przed skaleczeniem podczas brodzenia w wodzie, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, kurtkę przeciwdeszczową, odzież na zmianę lekką i ciepłą np. z polaru, duże i małe worki foliowe idealne podczas ulewy do okrycia się i zabezpieczenia bagażu, jedzenie i picie, zapałki lub zapalniczkę.

  W przypadku spływów kilkudniowych należy dodatkowo wyposażyć się w: namiot, materac, śpiwór, turystyczną butlę i kuchenkę gazową, naczynia, latarkę i dodatkowe baterie, odpowiednio większy zapas jedzenia, picia, odzieży i inne niezbędne przybory potrzebne do kilkudniowego funkcjonowania na łonie natury.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo