Lipiec już do końca będzie pochmurny i deszczowy

  Lipiec już do końca będzie pochmurny i deszczowy

  Fot. Łukasz Capar/stock

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Turyści z Warszawy od tygodnia są w Ustce i narzekają na pogodę.

  Turyści z Warszawy od tygodnia są w Ustce i narzekają na pogodę. ©Fot. Łukasz Capar/stock

  Zamiast słońca, mamy deszcz. Czy pogoda zwariowała, czy to już wakacyjna norma. Meteorolodzy uspokajają. Mamy taki klimat, a w lipcu jest zawsze dużo deszczu.
  Turyści z Warszawy od tygodnia są w Ustce i narzekają na pogodę.

  Turyści z Warszawy od tygodnia są w Ustce i narzekają na pogodę. ©Fot. Łukasz Capar/stock

  - Lipiec zawsze charakteryzuje się tym, że w tym miesiącu jest najwięcej burz i gwałtownych zjawisk pogodowych, niespodziewanych opadów deszczu, lokalnych trąb powietrznych i tornad - mówi Krzysztof Ścibor z Biura Prognoz Pogody Calvus w Słupsku.

  - To efekt ścierającej się masy powietrza polarnego i podzwrotnikowego, czyli chłodnych i ciepłych mas powietrza nad Europą.

  Meteorolodzy przekonują, że w letniej, deszczowej pogodzie nie ma nic nadzwyczajnego i radzą nie doszukiwać się jakichkolwiek anomalii.

  Bardzo gorący jest zawsze maj i czerwiec. W lipcu zazwyczaj pada. W sierpniu bywa różnie - takie są wakacje.

  - Nie pada ciągle - pociesza Agnieszka Drwal-Tylman z Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. - Taka pogoda w naszym klimacie po prostu bywa. To jest całkowicie normalne, że w porze letniej są opady deszczu.

  Specjaliści twierdzą, że zdecydowanie bardziej przewidywalnym miesiącem wakacyjnym, gdzie powinno być więcej słońca, jest sierpień.

  - Wtedy pogoda się stabilizuje - stwierdza Ścibor.
  Z drugiej jednak strony nie oznacza to pewnego słońca.

  - Gdybym miała polecać, który miesiąc wybrać na spędzenie wakacji nad morzem, to nigdy bym się na to nie zdecydowała. Lata bywają w Polsce bardzo różne - stwierdza Drwal-Tylman.

  Ścibor uważa jednak, że lepszym miesiącem wakacyjnym nad Bałtykiem jest zdecydowanie sierpień.

  Dodaje także, że nie zauważa żadnych anomalii w zachowaniu przyrody. Jego zdaniem większe zainteresowanie tym, co dzieje się za oknem, jest efektem dużej aktywności mediów.

  - Kiedyś jakieś tornada czy trąby powietrzne były zupełnie nie zauważane, bo mają charakter wybitnie lokalny. Teraz monitoring jest zdecydowanie lepszy - mówi właściciel Biura Prognoz Pogody Calvus w Słupsku.

  Komentarze (6)

  Wszystkie komentarze (6) forum.gp24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo