Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydłuży się urlop macierzyński

Redakcja
Od przyszłego roku mama będzie mogła poświęcić więcej czasu swojemu dziecku.
Od przyszłego roku mama będzie mogła poświęcić więcej czasu swojemu dziecku.
Rząd chce zachęcić Polaków do posiadania dzieci. Przygotował zmiany prawne, które mają ułatwić pogodzenie życia zawodowego i rodzinnego.

Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, a fatalnie niski przyrost naturalny może doprowadzić do kryzysu na rynku pracy i załamania się systemu emerytalnego. Rządzący mają swój plan, aby ten czarny scenariusz się nie spełnił.

Dłuższy urlop

Obecnie każdej mamie przysługuje 18-tygodniowy urlop macierzyński. W przyszłym roku ma to być 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka, a 31 tygodni, gdy urodzi się więcej pociech. To nie wszystko. Projekt ustawy zakłada także możliwość wykorzystania dodatkowego urlopu.

Co roku będzie się on zwiększał o 2 tygodnie i w 2014 roku oprócz 20 tygodni podstawowego urlopu macierzyńskiego, będzie można wedle życzenia wziąć nawet do 6 tygodni urlopu dodatkowego.

Jego wykorzystanie będzie zależało wyłącznie od woli rodzica. W tym dodatkowym czasie będzie także można wrócić do pracy na przykład na pół etatu i jednocześnie otrzymywać część zasiłku macierzyńskiego.

Bezpieczni rodzice

Młode kobiety nie chcą decydować się na dzieci z obawy przed utratą pracy. Często zdarza się, że po powrocie z urlopu macierzyńskiego firmy rozwiązują z nimi umowę. Rząd ma pomysł, jak rozwiązać ten problem.

Przedsiębiorstwa zatrudniające rodziców wracających do pracy z urlopów macierzyńskich i wychowawczych nie będą opłacać za nich przez trzy lata składek do Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Obecnie pracownik, który ma prawo do urlopu wychowawczego i nie korzysta z niego, może zmniejszyć swój czas pracy do pół etatu. Niestety w tym czasie może zostać zwolniony z pracy. Co jest o tyle dziwne, że gdyby korzystał z urlopu, pracodawca nie mógłby go zwolnić. To ma się zmienić i taki pracownik też zostanie objęty ochroną.

Firmowy żłobek

Przedsiębiorstwa będą miały możliwość tworzenia przy zakładach pracy żłobków lub przedszkoli za pieniądze z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Będą mogły do tego celu adaptować swoje budynki lub nawet zbudować nowe.

Sami pracownicy zyskają też prawo do refundacji opłat za pobyt dziecka w przedszkolu lub żłobku z pieniędzy z tego funduszu. Projekt zawiera również propozycję ulgi podatkowej związanej z legalnym zatrudnieniem niań i pomocy domowych.

Dzisiaj dodatek do zasiłku rodzinnego na urlopie wychowawczym (wynoszący 400 złotych miesięcznie) rodzic traci, kiedy chce dorobić. Rząd planuje zniesienie tego przepisu, aby zwiększyć elastyczność wykonywania pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza