Nasze emerytury po nowemu - porady specjalisty

  Nasze emerytury po nowemu - porady specjalisty

  Notował: Marek Rudnicki

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Piotr Tolko

  Piotr Tolko ©Fot. Marcin Bielecki

  Na pytania Czytelników w sprawie rent i emerytur odpowiadał podczas dyżuru telefonicznego Piotr Tolko, rzecznik prasowy Oddziału Wojewódzkiego ZUS w Szczecinie.
  Piotr Tolko

  Piotr Tolko ©Fot. Marcin Bielecki

  - 11 lat temu przeszedłem na wcześniejszą emeryturę, ale nadal pracuję. Wystąpiłem do ZUS o naliczenie emerytury według obowiązującej teraz kwoty bazowej. Czy powinienem przerwać pracę, by ją naliczyli na nowo?

  - Przeliczenie będzie możliwe, jeśli spełni pan warunki do przejścia na emeryturę na podstawie innego przepisu, po przepracowaniu co najmniej 30 miesięcy. Przeliczeniu podlega wówczas część socjalna emerytury. Aby kolejna emerytura była wypłacana, musi pan rozwiązać umowę ze swym obecnym pracodawcą.

  - Nabywam prawa do wcześniejszej emerytury. Czy w tym roku muszę złożyć wniosek o emeryturę czy w przyszłym? A jeśli w przyszłym, to czy ZUS naliczy mi według zasad obowiązujących teraz? A gdy złożę w roku przyszłym, czy nie usłyszę, że teraz to muszę mieć już 60 lat, a nie 55 lat, jak w 2008 roku?
  - Do końca tego roku trzeba spełnić warunki uprawniające do przejścia na wcześniejszą emeryturę - czyli wiek 55 lat i staż pracy i 30 lat pracy. Moment złożenia wniosku nie jest istotny, można to zrobić w kolejnych latach. Natomiast jeśli złoży pani wniosek o emeryturę z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego - wówczas będzie ona naliczana według nowych przepisów.

  - Mój mąż do 1998 spełniał kryteria pracy w szczególnych warunkach pracy. Jest rocznikiem 1950. Nie wiedział wówczas, że będzie spełniał warunki, bo zmieniły się przepisy. Wstąpił do II filara. Czy to zamyka mu drogę do uprawnień z pracy w szczególnych warunkach, gdy w 2010 roku nabędzie uprawnień emerytalnych? Czy będzie mu naliczana emerytura według starych czy nowych zasad?
  - Członkostwo w OFE nie jest przeszkodą do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Z członkostwa w OFE rezygnujemy w momencie składania wniosku o wcześniejszą emeryturę. Składamy wniosek o wyłączenie z OFE i przekazanie zgromadzonych funduszy do budżetu państwa. Jeśli nie nastąpią żadne zmiany - mąż będzie przechodził na wcześniejszą emeryturę na starych zasadach. Jeśli przejdzie po osiągnięciu wieku emerytalnego 65 lat - będą go obowiązywać nowe zasady.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo