Kącik na tarasie dobry dla grilla

  Kącik na tarasie dobry dla grilla

  Lina Szejner (nto)

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Grill na taras można kupić w marketach budowlanych.

  Grill na taras można kupić w marketach budowlanych. ©Fot. Krzysztof Świderski

  Otwarty kominek przy ścianie domu jest doskonałym miejscem na wspólne biesiadowanie.
  Grill na taras można kupić w marketach budowlanych.

  Grill na taras można kupić w marketach budowlanych. ©Fot. Krzysztof Świderski

  Grillowanie stało się bardzo popularnym sposobem spędzania czasu. Każdy, kto ma obok domu nawet niewielki ogród, stara się wydzielić w nim miejsce na stacjonarny grill lub polową kuchnię, by można było wraz z gośćmi biesiadować na wolnym powietrzu.

  Działki pod domy są jednak coraz mniejsze, więc szuka się rozwiązań, które połączą przyjemność podejmowania gości na powietrzu z ekonomicznym wykorzystaniem niewielkiej okołodomowej przestrzeni. Takim rozwiązaniem jest zbudowanie kominka na tarasie.

  - Tego typu kominek najłatwiej buduje się wraz z domem - uważa Waldemar Lepik z firmy kominkarskiej w Biadaczu. - Właściciele najczęściej nie rezygnują z kominka wewnątrz domu, a architekci mogą wtedy tak rozplanować wnętrze, by było ono najbardziej funkcjonalne.


  Umieszczenie obu kominków na jednej ścianie jest rozwiązaniem dość popularnym, ale nie najwygodniejszym.
  Kominek wewnętrzny znajdujący się na ścianie z oknami powoduje, że często brakuje w salonie miejsca na wygodne rozłożenie siedzisk lub zaburzone są ciągi komunikacyjne. Takich błędów można uniknąć, jeśli projekt będzie starannie przemyślany. Nawet jeśli ktoś już ma dom z kominkiem w salonie, może marzyć o dobudowaniu zewnętrznego na tarasie.

  - Radzę zaczynać starania o jego budowę od zaproszenia kominiarza - zaleca Waldemar Lempik. - Fachowiec sprawdzi, jak rozwiązane są kominy, i zaleci najlepszy sposób usytuowania zewnętrznego griila. Jedno jest pewne: każdy kominek musi mieć własny przewód kominowy o odpowiednich wymiarach w stosunku do wielkości paleniska.

  Podłączenie sąsiadujacych ze sobą przez ścianę kominków jest niedopuszczalne, mimo że kominka w salonie używa się jesienią i zimą, a ten na tarasie rozpala latem. Komin zewnętrznego kominka musi też mieć bardzo dobrą izolację termiczną. Jeśli o to nie zadbamy, kominek będzie miał słaby ciąg, bo dym będzie się szybko ochładzał.

  Warto pamiętać o tym, że kominek należy starannie odizolować od elewacji. Podczas grillowania często pryska tłuszcz i ją szybko zabrudzi.

  Płyty fundamentowe kominków wykonuje się na tej samej głębokości co ława ściany zewnętrznej. Trzeba też zadbać o to, aby przed kominkiem ułożyć niepalny materiał przy podstawie. Mogą to być płytki gresowe, kamienie lub cegły klinkierowe.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo